Lotnisko w Suwałkach już otwarte

W sobotę 8 sierpnia w Suwałkach gościło 36 samolotów i ich piloci miłośnicy lotnictwa, którzy wzięli udział w XXII Międzynarodowym Zlocie Przyjaciół Lotnictwa i Mazur 2020. Wydarzenie zostało połączone z oficjalną inauguracją działalności lotniska lokalnego w Suwałkach.

Pas startowy lotniska ma 1320 m długości i 30 m szerokości. Będą mogły z niego korzystać samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, w tym śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki czy małe samoloty o napędzie tłokowym. W ramach tej inwestycji powstały też płyta do zawracania, płyta postojowa, droga kołowania oraz infrastruktura techniczna.

Obiekt jest już wpisany do rejestru lotnisk Urzędu Lotnictwa Cywilnego co jest warunkiem, by można było z niego korzystać. W Suwałkach już od kilkunastu dni pojawiają się pierwsze statki powietrzne: prywatne, czarterowe, a nawet samolot Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dziękuję wszystkim którzy byli zaangażowani w budowę pasa startowego w naszym mieście. To był długi i złożony proces. Dziękuję Wojewodzie Podlaskiemu za grunty przekazane pod budowę lotniska. Dziękuję Fabrykom Mebli FORTE oraz samorządowi Województwa Podlaskiego za wkład finansowy

– mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, który na ręce osób wspierających inwestycję przekazał pamiątkowe statuetki.

Od teraz Suwałki są jeszcze bardziej otwarte na świat. Mam nadzieje, że przyniesie to naszemu miastu same korzyści. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że gościmy dziś załogi 36 samolotów biorących udział w Zlocie, którego organizatorem jest Pan Stanisław Tołwiński

– dodał prezydent Suwałk.

W trakcie uroczystości otwarcia przemawiali także Dariusz Piontkowski – minister edukacji narodowej, Tomasz Madras – wicewojewoda podlaski, Marek Olbryś – wicemarszałek województwa podlaskiego, Wiktor Vajna- dyrektor fabryki mebli FORTE, a także Posłowie: Jarosław Zieliński i Paweł Krutul.

Wszyscy gratulowali Suwałkom inwestycji jednogłośnie podkreślając, że to dla miasta duży atut i lepsze skomunikowanie z resztą Polski i Europy.

Suwalskie lotnisko wybudowano kosztem 27 mln zł. 10 mln zł przekazały Fabryki Mebli Forte, a 6 mln zł Samorząd Województwa Podlaskiego. Pozostały reszta to środki pochodzące z budżetu Miasta Suwałki.

Dodaj komentarz