Lotnisko w Białej Podlaskiej już nie w rękach miasta. Setki hektarów przekazane dla wojska

Klamka zapadła. Teren byłego lotniska w Białej Podlaskiej w całości jest już w rękach Ministerstwa Obrony Narodowej. Formować się tu będzie batalion 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Do oficjalnego przekazania 600-hektarowego terenu doszło w środę. – To początek tak ważnych zmian i procesu formowania garnizonu wojska w Białej Podlaskiej – podkreśla prezydent Michał Litwiniuk.

Te formalności poprzedzone były podpisaniem w lutym kolejnych aktów notarialnych, m.in. z wojewodą lubelskim Lechem Sprawką. – W Białej Podlaskiej stacjonować będzie batalion zmechanizowany, dywizjon przeciwlotniczy, kompania rozpoznawcza, kompania saperów oraz batalion transportowy i batalion lekkiej piechoty WOT – wymienia prezydent. Docelowo ma tu służyć 2 tys. żołnierzy. – To również możliwość wybudowania wschodniej obwodnicy miasta, dzięki której wojsko zyska szybkie połączenie z drogą krajową nr 2, a ruch tranzytowy nie będzie prowadzony przez teren miasta – zaznacza Litwiniuk.

Przypomnijmy, że 10 stycznia bialskie lądowisko zostało wykreślone z ewidencji prowadzonej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. – Na przejmowanej nieruchomości pozostaną jedynie budynki portu lotniczego oraz dwa obiekty przed wjazdem na teren kompleksu. Z chwilą przekazania w administrowanie wojskowe będzie to teren zamknięty, dlatego inna działalność jest wykluczona – podaje wydział prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej.

Pierwszy przetarg na remont budynku sztabowego już rozstrzygnięto. Opiewa na 23 mln zł. Jak czytamy w dokumentach przetargowych, roboty obejmą rozbiórkę, prace budowlane i instalacyjne. Wybudowane będą systemy alarmowe i pomieszczenia do przetwarzania informacji niejawnych. Do tego parkingi i przyległe drogi. Czas realizacji to wrzesień 2021 roku. 

Za:

Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni

Get involved!

Comments

No comments yet