Łomżyński poseł Lech Kołakowski interweniuje w sprawie cieńszej nawierzchni odcinków Via Baltica

Kilka miesięcy temu portal 4lomza.pl ujawnił, że mimo wcześniejszych obietnic, dwa fragmenty nowej drogi ekspresowej S61 mają zostać zbudowane w niższej kategorii ruchu niż cała reszta Via Baltica. Niższą kategorię ruchu KR6, i co się z tym wiąże cieńszą o ok. 4 cm konstrukcję jezdni, mają mieć odcinki od Ostrowi Mazowieckiej do Łomży.

Poseł Lech Kołakowski napisał interpelację do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka domagając się podniesienia kategorii na tych odcinkach i zrównania ich dla całej Via Baltica na KR7:

Droga ekspresowa S61 sięga od Ostrowi Mazowieckiej przez Łomżę, Stawiski, Szczuczyn, Ełk, Raczki, Suwałki do Budziska gdzie jest granica polsko-litewska. S61, będzie fragmentem międzynarodowego korytarza transportowego Via Baltica łączącego państwa nadbałtyckie przez Warszawę z południową i zachodnią Europą. W interpelacji poseł Kołakowski zauważa, że to jeden z korytarzy Transeuropejskiej sieci transportowej – TEN-T, a sama budowa drogi ekspresowej S61 w połowie finansowana jest z środków Unii Europejskiej.
– Tak wielkie znaczenie szlaku Via Baltica dla układu komunikacyjnego Polski i całej Unii Europejskiej sprawia, że zupełnie niezrozumiałe są decyzje dotyczące budowy fragmentu drogi ekspresowej S61 w kategorii ruchu niższej, niż cała reszta tego szlaku. Z ogromnym zdziwieniem i niedowierzaniem przyjmuję informacje, że budowany odcinek drogi ekspresowej S61: węzeł „Śniadowo” (z węzłem) – węzeł „Łomża Południe” (bez węzła), o długości ok. 16,999 km [S61], oraz zlecony do realizacji odcinek:  węzeł „Podborze” (z węzłem) – węzeł „Śniadowo” (bez węzła), o długości ok. 19,463 km [S61] mają mieć kategorię ruchu KR6. Wszystkie inne odcinki drogi ekspresowej S61, jak i zbudowanej już drogi ekspresowej S8, stanowiącej przedłużenie Via Baltica do Warszawy, zostały zbudowane, lub mają zostać zbudowane w kategorii ruchu KR7 – napisał poseł Kołkowski dodając, że tłumaczenia przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jakoby wynikało to ze spodziewanego mniejszego ruchu samochodów na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej do Łomży jest absolutnie nie do akceptacji. – Efektem niższej kategorii ruchu KR6, przypisanej dla fragmentu S61 od Ostrowi Mazowieckiej do Łomży, będzie cieńsza o ok. 4 cm warstwa konstrukcyjna jezdni, co bezpośrednio przełoży się na jej trwałość. Budując tak ważną, a zarazem tak kosztowną drogę ekspresową S61, nie można dopuścić, aby jej niewielki fragment, stanowiący ok. 15% długości (ok. 35 km z 215 km S61), był niższej kategorii, a co się z tym wiąże, słabszej, gorszej jakości. Tego wymaga zasada celowego i racjonalnego wydatkowania środków publicznych, do której przestrzegania zobowiązane są wszelkie instytucje i organy władzy

– podkreślił poseł prosząc ministra „o pilną interwencję i podjęcie decyzji o budowie całej drogi ekspresowej S61 w kategorii ruchu KR7, co będzie odpowiadało jej przeznaczeniu i wymaganiom.” 

KR7 to kategoria dla ruchu bardzo ciężkiego. Przyjmowana do obliczeń sumaryczna liczba równoważnych osi standardowych 100 kN, w ciągu 30 lat od oddania do użytkowania drogi, wynosi powyżej 52 milionów osi. W przypadku dróg kategorii KR6 to o połowę mniej – od 22 milionów osi. 

Źródło: 4lomza.pl

Foto: GDDKiA

Dodaj komentarz