Licealiści ze Słupska rewolucjonizują świat osób niewidomych

Ileż to razy po powrocie z zakupów okazywało się, że oczywiście tych najważniejszych produktów nie kupiliśmy. Notorycznym zapominalskim pomaga sporządzenie listy, co w dobie postępu technicznego jest bardzo proste, i nie potrzeba już do tego kartki i ołówka, wystarczy telefon. Ale co mają zrobić osoby niewidome lub słabo widzące? Im pozostaje dyktafon, ale wielokrotne odsłuchiwanie w sklepie nagrania, to sytuacja, z którą radzą sobie tylko bardzo cierpliwi.        

Jak donosi portal gadzetomania.pl i dla nich znalazło się rozwiązanie. Uczniowie ze słupskiego liceum opracowali innowacyjne kompaktowe urządzenie do sporządzania kropkowanych notatek w alfabecie Braille’a, przetwarzające zarejestrowaną mowę na tekst. Zaprojektowana przez nich drukarka Dotsnote wykonuje otworki tworzące litery alfabetu Braille’a na specjalnej używanej do takich napisów papierowej taśmie. 

Autorzy projektu Julia Kalinowska i Paweł Śpiechowicz, w tej chwili już byli uczniowie słupskiego II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza, w którym pod kierunkiem nauczyciela Krzysztofa Kaługi opracowali to unikalne urządzenie, myślą o szybkim jego wprowadzeniu na rynek, jednak z powodu pandemicznych kłopotów m.in. ze sprowadzeniem do niego niezbędnych części, budowa prototypu tej w założeniach taniej, małej (20x20cm) i wygodnej w użyciu drukarki została utrudniona. Ma ona szansę zrewolucjonizować życie osób niewidomych jak i wspomóc w działaniach ich opiekunów. A co najważniejsze na pewno się przyda nie tylko do tworzenia listy z zakupami. 

Opracowanie BC 
Źródło:   

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz