Łatwiej będzie wjechać krajową ósemką do Białegostoku

Jeszcze na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia zakończyły się prace na największej inwestycji drogowej w Białymstoku w ostatnich latach, na Węźle Porosły.

Trwają aktualnie odbiory i sprawdzanie wszystkich elementów, ale kierowcy już mogą zobaczyć jak wygląda teraz wjazd do stolicy Podlasia krajową ósemką od strony Warszawy.

Od dłuższego czasu wjazd do Białegostoku i to właściwie z każdej strony, to była droga przez mękę. Coraz większy ruch samochodowy, a zwłaszcza tranzytowy powodował utrudnienia i zatory na wjeździe do miasta.

Nierzadko wiązało się to z zagrożeniem bezpieczeństwa. Szczególnie groźnie pod tym względem było na wlocie do Białegostoku od strony Warszawy, gdzie dzień bez kolizji lub wypadku można było uznać za coś wyjątkowego.

Teraz sytuacja powinna się poprawić. Bo w zasadzie prace na Węźle Porosły dobiegły już końca. Jak widać na nagraniu w serwisie Youtube zamieszczonym przez użytkownika Miga Listrzów, jedzie się płynnie szeroką arterią i można skręcić w pożądanym kierunku. Szczególnie ważne jest to dla kierowców pojazdów ciężarowych, którzy kierują się w stronę granicy z Litwą lub Białorusią.

Obwodnicami wewnętrznymi Białegostoku mogą dalej kierować się na wylotówki, które też w sumie do bezpiecznych nie należą. Ale sytuacja poprawi się, gdy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybuduje wreszcie prawdziwą obwodnicę Białegostoku.

Od 15 grudnia rozpoczną się konieczne procedury związane z końcowym odbiorem technicznym oraz uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie. Dopiero po ich zakończeniu będzie można puścić tamtędy ruch, na razie kierowcy będą nadal korzystać z objazdów

– informował na krótko przed zakończeniem prac na Węźle Porosły zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Przypominamy, że budowa Węzła Porosły realizowana przede wszystkim na terenie gminy Choroszcz, rozpoczęła się jeszcze na początku 2019 roku. Urzędnicy zapewniali, zanim rozpoczęły się jakiekolwiek prace, że remont nie będzie mocno uciążliwy, a zorganizowane objazdy i przejazdy, zapewnią całkiem przyzwoite przemieszczanie się na wjeździe do miasta.

Tak się nie stało. Od pierwszego dnia tworzyły się korki i kierowcy narzekali na to co się dzieje w miejscu budowy. Sytuacja niewiele się zmieniała w kolejnych miesiącach.

Teraz jednak prace dobiegły końca i kierowcy mają już możliwość lepszego wjazdu do Białegostoku. Jak to wygląda widać na nagraniu video. Niebawem rozpoczną się także prace na S-19, czyli węźle Białystok Zachód – Księżyno oraz Księżyno – Białystok Południe.

Połączą się one z realizowanym od 27 listopada bieżącego roku odcinkiem Białystok Południe – Ploski, czyli wylotem S-19 z obszaru aglomeracji białostockiej w stronę Bielska Podlaskiego.

Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska

Oprac. Es.

  • Źródło: ddb24.pl
  • Foto: klatka z Youtube
https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz