Kraków. Autobus raz na… 80 minut. Urzędnicy wprowadzają kontrowersyjne zmiany

Urzędnicy szykują zmiany w rozkładach jazdy Andrzej Banas / Polska Press

Już od 8 lutego wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach krakowskiej komunikacji miejskiej. „Wydaje się że, po masowych cięciach powakacyjnych, cięciach w Hucie („16”, „132”) oraz cięciach w Bronowicach („14”, „44”), Miasto dalej szuka oszczędności i tym razem przyszła kolej na południe Krakowa” – ocenia Jacek Mosakowski na krakowskim blogu o komunikacji miejskiej „Krabok”.

Najważniejsze planowane zmiany to:

– linia 156 – nowa linia autobusowa kursująca po następującej trasie: Czerwone Maki P+R – Bunscha – Babińskiego – Skotnicka – Wrony – Sidzina. Linia będzie kursować w dni powszednie z częstotliwością co 24 minuty w godzinach szczytu oraz co 48-60 minut poza szczytem, natomiast w dni wolne co 50 minut;

– linia 166 – trasa pozostanie bez zmian. Linia będzie funkcjonować tylko w dni powszednie w godzinach szczytu, z częstotliwością co około 80 minut;

– linia 175 – wszystkie kursy będą realizowane na trasie Borek Fałęcki – Sidzina (zostanie zlikwidowana trasa wariantowa do przystanku Wrony). Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian. Jednocześnie, zostanie wprowadzona korekta rozkładu jazdy zakładająca dostosowanie czasów przejazdu między przystankami do rzeczywistych warunków ruchu.

I dodaje: „Na dokładkę skrócone zostaną jeszcze weekendowe kursy „175”, a garstka „166” w dni powszednie która pozostanie (trzy kursy rano i trzy popołudniu) nie jest żadną rekompensatą”.

Urzędnicy miejscy informują z kolei, że zmiany w układzie linii w Sidzinie przygotowane zostały z inicjatywy i przy współpracy z Radą Dzielnicy VIII Dębniki.

– Jednocześnie pozostawiono linię 166 na dotychczasowej trasie z minimalną częstotliwością, aby zapewnić możliwość bezpośredniego dojazdu z Sidziny na ulicę Kobierzyńską. Likwidacja kursów wariantowych linii 175 w dni wolne wiąże się ze zwiększeniem częstotliwości kursowania linii 156 w stosunku do dotychczasowej linii 166. Jednocześnie rozkład jazdy linii 156 został ułożony w taki sposób, aby zapewnić dojazd do kościoła przy ulicy Wrony. Rada Dzielnicy otrzymała kilka propozycji układu linii oraz rozkładów jazdy. Wybrany wariant został zaopiniowany pozytywnie Uchwałą Nr 54/168/2020 Zarządu Dzielnicy VIII Dębniki z dnia 3 lutego 2020 roku – dodaje Sebastian Kowal.

Źródło:

Gazeta Krakowska

Get involved!

Comments

No comments yet