Koronawirus nie powstrzymał budowy S7 pod Krakowem. Węzeł Szczepanowice-Widoma rośnie w oczach

Robotnicy wybudowali już część filarów estakady w Szczepanowicach, przez którą będzie przechodziła droga ekspresowa. Na terenie powiatu miechowskiego trwają prace przy budowie węzła Szczepanowice. Ciepłą zima sprawiła, że drogowcy nie maja przestojów w pracy. Ruch pojazdów odbywa się bypassem, czyli drogą tymczasową, przebiegającą równolegle do DK 7.

Estakada w Szczepanowicach będzie najdłuższym obiektem inżynierskim na tym odcinku, o długości 681 m w przypadku nitki lewej i 689 m nitki prawej. Przebiegać będzie nad linią kolejową, drogami powiatowymi i rzeką Szreniawą. Ten odcinek S7 jest częścią 55,6 kilometrowej drogi ekspresowej od granicy województwa świętokrzyskiego do Krakowa.

Trasa zostanie włączona do istniejącego węzła Kraków-Nowa Huta przy ul. Igołomskiej.

Budowany obecnie fragment to środkowy odcinek całej trasy na północ od Krakowa. Ma być wykonany do 2021 r. Jego koszt został wyceniony na 508 mln 135 tys. zł. Nową drogą ekspresową samochody będą mogły jeździć z prędkością 100 km na godzinę.

Umowa na zaprojektowanie oraz budowę tego fragmentu drogi została podpisana w styczniu 2018 r. Wykonawcą inwestycji jest firma Mota-Engil Central Europe, która w przetargu zaproponowała najniższą ofertę.

Budowany fragment przebiega przez 16 miejscowości. W powiecie miechowskim są to trzy wioski Parkoszowice, Wielki Dół, Szczepanowice (w gminie Miechów). Natomiast w powiecie krakowskim: Orłów, Smroków, Zagaje Smrokowskie, Lipna Wola, Kacice, Zaborze (w gminie Słomniki) oraz Biskupice, Sieciechowice, Przestańsko, Poskwitów, Widoma, Domiarki, Zalesie (w gminie Iwanowice).

Nowa droga będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę, ale pozostawiona zostanie rezerwa na trzeci pas. Budowany obecnie fragment to środkowy odcinek tej drogi ekspresowej. Jego koszt został wyceniony na 508 mln 135 tys. zł.

Branża budownictwa inżynieryjnego zawsze była grupą społeczną opierającą się histerii i propagandzie dlatego politycy mają gdzie się chronić przed konsekwencjami swoich decyzji np ideologii pt „Koronowirus”.

Za: GazetaKrakowska

Get involved!

Comments

No comments yet