Kopalnia ropy naftowej koło Połęcka ma złoża na wyczerpaniu

Czy kopalnia ropy naftowej w rejonie Połęcka zostanie zamknięta kilka lat wcześniej niż zakładano?   

Według prognoz kopalnia ropy naftowej w gminie Maszewo w lubuskiem miała działać ok. 10 lat, niestety jak donosi portal krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl ,,tamtejszy samorząd dostaje coraz mniejsze pieniądze z tytułu wydobycia”.               

Według wstępnych oszacowań PGNiG w 2016 roku po przeprowadzonej przez inwestora próbnej eksploatacji złoża zlokalizowanego na głębokości ok. 1650 m, optymistyczne prognozy przewidywały wydobycie w przyszłości ok. 95 tysięcy ton ropy naftowej, aż do 2025 roku i jak czytamy w portalu krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl: ,,Początkowo wydobywano stamtąd około 80 ton na dobę oraz gaz towarzyszący ropie naftowej w ilości około 1000 metrów sześciennych na godzinę”.                             

Zaledwie po czterech latach funkcjonowania ważą się losy kopalni mimo wcześniejszych bardzo obiecujących prognoz. Z roku na rok do budżetu gminy wpływa coraz mniej pieniędzy z tytułu opłaty za eksploatację złóż. Jak podaje portal krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl: ,,W pierwszym roku do budżetu gminy Maszewo wpłynęło blisko 900 tys. zł. W 2019 roku to było już tylko ok. 600 tys. zł”. Czy teraz będzie to kwota, jak szacuje wójt gminy, mniejsza niż 200 tys. zł?!       

                
Wójt gminy D.Jarociński nie kryje takim obrotem sprawy swojego wielkiego zaskoczenia, tym bardziej, że tendencja spadkowa była zakładana od początku przedsięwzięcia, ale nie na tak ogromną skalę, więc z niecierpliwością czeka na rozliczenie za ostatni okres:               

– Za to półrocze do budżetu wpłynęło zaledwie 80 tys. zł. Przewidujemy więc, że za cały rok wydobycia otrzymamy opłatę poniżej 200 tys. zł.               

PGNiG już rok temu podkreślało tendencję spadkową w eksploatacji złoża we wsi Połęcko:               

– Prognozy zakładają, że eksploatacja potrwa do 2023 roku z tendencją spadkową ilości wydobywanego surowca.    

Dzisiaj przedstawiciele PGNiG podtrzymują przyczyny spadku wydobycia i mówią dokładnie to samo:       

– Aktualne prognozy wydobycia przewidują eksploatację złoża Połęcko do 2023 roku, z tendencją spadkową ilości wydobywanej ropy naftowej aż do końca eksploatacji.              

Co ciekawe do sierpnia 2019 roku PGNiG z przewidywanego wydobycia ok. 95 tysięcy ton ropy naftowej ze złoża, pozyskało już ok. 82 tysiące ton.                  

Niestety samorząd gminy Maszewo musi się liczyć niechybnie z utratą środków z eksploatacji złoża.

Opracowanie BC 

Na podstawie krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl 

https://krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl/coraz-mniej-pieniedzy-dla-gminy-maszewo-z-ropy-w-polecku/ar/c15-7834338

Obraz anita_starzycka z Pixabay     

Dodaj komentarz