Kilkaset firm zamieszanych w wyłudzenia podatku VAT i pranie brudnych pieniędzy na niespotykaną skalę

W wyniku śledztwa nadzorowanego przez Zachodnipomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie rozbita została zorganizowana grupa przestępcza, która uszczupliła Skarb Państwa o prawie … 80 mln złotych. Chodzi o przestępstwa karne i karnoskarbowe, w które zamieszanych może być nawet … kilkaset firm z całego kraju.          

Jak donosi portal cbsp.policja.pl śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy z Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji doprowadziło do zatrzymania 20 podejrzanych o udział w tzw. karuzeli podatkowej i wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz generowanie w dokumentacji księgowej nieistniejących kosztów. O skali procederu może świadczyć fakt, że według śledczych podejrzanym udało się wprowadzić do obiegu faktury na łączną kwotę blisko 0,5 miliarda złotych.     

          
W wielkiej akcji na terenie kilku województw wzięło udział prawie … 200 policjantów CBŚP ze Szczecina, Poznania, Warszawy, Katowic, Krakowa, Łodzi, Kielc i Wrocławia przy współudziale funkcjonariuszy KAS i Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji BOA. W czasie przeszukań 42 miejsc związanych z zamieszkaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej przez podejrzanych zabezpieczono dokumentację, informatycze nośniki danych oraz sprzęt komputerowy. Zablokowano również konta bankowe i dokonano zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych na poczet przyszłych przewidywanych kar i grzywien. Wobec 10 zatrzymanych osób zastosowano  środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.             

Co ciekawe, jak czytamy w portalu cbsp.policja.pl to nie koniec postępowania w tej sprawie, która swój początek może mieć jeszcze w połowie 2018 roku. Jak dotąd od momentu zatrzymania pierwszych podejrzanych, ich liczba wynosi już 35, a łącznie usłyszeli ok. 140 zarzutów, m.in. wyłudzania podatku VAT i prania brudnych pieniędzy. Podejrzanym o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara pozbawienia wolności nawet do 25 lat. Już zapowiedziane są też kolejne zatrzymania.               

Opracowanie BC 


Źródło:    

Get involved!

Comments

No comments yet