Kiedy zielone światło dla „Zielonej Stoczni” w Szczecinie? – pierwszego zakładu recyklingu statków w środkowowschodniej Europie

„Zielona Stocznia” ma być pierwszym w Europie środkowowschodniej zakładem recyklingu statków. Minister Gróbarczyk obiecał w lipcu 2019 roku pierwsze złomowania jednostek już w ciągu kilku miesięcy. Minęło pół roku a projekt nie wyszedł ciągle z fazy przedinwestycyjnej. Resort gospodarki morskiej asekuruje się i ostateczną decyzję w sprawie tego czy „Zielona Stocznia” w Szczecinie faktycznie powstanie odkłada do maja 2020 roku. 


„Zielona Stocznia” ma być jednym z czterech filarów Programu „Batory”, w części  „Reindustrializacja”  w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Inwestycję miała poprowadzić zawiązania w tym celu 1 lipca 2019 roku spółka Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia i Krajowej Izby Gospodarczej, pod nazwą Zakład Recyklingu Statków Szczecin.


Spółka powołana do realizacji projektu zakończyła już proces organizacyjny, ale ciągle trwa przedinwestycyjne tworzenie Studium wykonalności projektu „Zielona Stocznia” w Polsce. Do podjęcia ostatecznej decyzji o realizacji inwestycji potrzebne są jeszcze uzgodnienia dotyczące lokalizacji, finansowania, programu badawczo-rozwojowego oraz decyzje środowiskowe. 

Wstępny plan inwestycyjny zakłada uruchomienie działalności operacyjnej spółki dopiero od września 2020 roku. Teraz ministerstwo przesunęło przewidywany termin złomowania pierwszych jednostek na przełom 2021 i 2022 roku…

Na podstawie gs24.pl

Obraz joakant z pixabay.com

Dodaj komentarz