Kędzierzyn – Koźle: Miasto możliwości to również Eco-Miasto (wideo)

fot.: Urząd Miasta Kędzierzyn – Koźle

Kędzierzyn-Koźle zajął pierwsze miejsce w siódmej edycji ogólnopolskiego konkursu Eco-Miasto. Realizacja projektu rozwoju terenów zielonych, w tym powstanie nowych skwerów na kilku osiedlach, została najwyżej oceniona w kategorii „Zieleń miejska”.

Projekt Eco-Miasto od lat wyróżnia i promuje starania polskich miast na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jego inicjatorem jest Ambasada Francji w Polsce, a organizatorem Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Teraz Środowisko. – Konkurs pokazuje, że dzięki lokalnym inicjatywom możemy działać razem na rzecz ochrony planety. Dotąd wzięło w nim udział ponad 100 miast z całej Polski. Powodem tak dużego zainteresowania jest chęć wymiany doświadczeń w obliczu aktualnych wyzwań. Pozytywne działania zataczają coraz szersze kręgi – mówił Frédéric Billet, ambasador Francji w Polsce.

Jury konkursu nagrodziło Kędzierzyn-Koźle za kompleksowe podejście do rozwoju terenów zielonych, w tym zachowanie bioróżnorodności oraz poprawę bezpieczeństwa i jakości przestrzeni miejskiej. – Bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia, to wyjątkowa nagroda dla nas. Kędzierzyn-Koźle to miasto chemii, ale to właśnie nowy sposób myślenia o mieście daje nam taką gwarancję, że wszystko to, co robimy, czyli zupełnie nowe skwery, dużo zieleni miejskiej, daje nam takie poczucie, że dziś trzeba spełniać tę swoją funkcję w zupełnie innym miejscu. Mianowicie stwarzać mieszkańcom warunki do tego, aby w terenach zielonych odnaleźli swoją tożsamość – podkreślał w trakcie uroczystej gali Wojciech Jagiełło, zastępca prezydenta miasta.

W gronie 10 wyróżnionych miast poza Kędzierzynem-Koźlem znalazły się także Kraków, Jaworzno, Bydgoszcz, Aleksandrów Łódzki, Wrocław, Gdynia, Jarocin, Gdańsk oraz Polkowice. Miasta te nagrodzono w kategoriach gospodarka wodna, efektywność energetyczna, zieleń miejska, gospodarka odpadami oraz zrównoważona mobilność. W każdej z nich zostały przyznane dwie nagrody – jedna dla ośrodków z liczbą mieszkańców poniżej 100 tys., druga dla miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.

Wręczenie nagrody dla Kędzierzyna-Koźla można obejrzeć w poniższej transmisji. Polecamy fragment od 3:54:00. 

źródło: Urząd Miasta Kędzierzyn – Koźle

Dodaj komentarz