Jest odwołanie od decyzji konserwator ws. terenów Cogiteonu

Małopolska konserwator zabytków wszczęła 24 sierpnia postępowanie ws. wpisania obszaru dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny do rejestru zabytków (fot. TVP3 Kraków)

Przedstawiciele władz Małopolski złożyli odwołanie od decyzji wojewódzkiej konserwator zabytków dotyczącej wszczęcia postępowania o wpisanie do rejestru zabytków działek w krakowskich Czyżynach, z których część obejmuje teren pod przyszłe centrum nauki Cogiteon.

Poinformował o tym w czwartek wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz. Ponadto instytucja samorządowa Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon zdecydowała o przedłużeniu do 21 września terminu składania ofert w przetargu na generalnego wykonawcę inwestycji.

Małopolska wojewódzka konserwator zabytków Monika Bogdanowska wszczęła 24 sierpnia postępowanie w sprawie wpisania obszaru dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny do rejestru zabytków. Na części tego obszaru znajduje się teren inwestycyjny, na którym ma powstać budynek Cogiteonu oraz infrastruktura niezbędna do budowy centrum.

„Odwołanie od decyzji pani konserwator zostało złożone. Jesteśmy dobrej myśli” – podkreślił Urynowicz i dodał, że centrum nauki Cogiteon jest obecnie jedną z najważniejszych inwestycji dla Krakowa i Małopolski, a po ukończeniu ma szansę stać się jedną z wizytówek regionu.

„Zrobię wszystko, by Cogiteon powstał. Centrum ma wspierać edukację i popularyzować naukę. To również wielki teren relaksu, spacerów i piknikowania, wpisujący się w charakter dawnego lotniska i jego okolic” – zadeklarował wicemarszałek.

Jak podkreślają władze Małopolski, planowany budynek od samego początku powstawał zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, pozyskanymi na etapie konkursu architektonicznego i procesu projektowania. Według urzędników obiekt nie ingeruje w zabytkowy betonowy pas startowy dawnego lotniska, a kształt budynku i funkcjonalność zielonego dachu, pozwoli dodatkowo go wyeksponować.

W planowanym nowoczesnym gmachu, który powstanie przy al. Bora-Komorowskiego w krakowskich Czyżynach, znajdzie się wystawa stała o człowieku, obejmująca ponad 100 interaktywnych eksponatów. Oprócz niej do dyspozycji odwiedzających będzie sześć laboratoriów i pracowni do samodzielnego eksperymentowania.

Projekt obiektu został wybrany w lutym 2018 roku w wyniku konkursu architektonicznego, który wygrała wrocławska pracownia Heinle, Wischer und Partner. Planowany gmach ma kształt ostrosłupa trójkątnego, jest podzielony na cztery bryły i częściowo zagłębiony w ziemi. Na jego dachu zaplanowano spacerowy ogród o powierzchni prawie 10 tys. m. kw. Znajdą się w nim rośliny imitujące krajobrazy różnych zakątków świata. Obok posadzonych zostanie 296 drzew, 465 krzewów oraz łąki kwietne.

Budynek z rozwiązaniami proekologicznymi będzie korzystał z zasobów energii odnawialnej, dzięki wykorzystaniu pomp ciepła do ogrzewania i chłodzenia.

Inwestycja jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej – obecnie trwa procedura zwiększenia budżetu projektu do 226 mln zł. Kwota obejmie zarówno budowę siedziby centrum nauki, jak również powstanie ekspozycji stałej oraz zakup wyposażenia. Prawie 70 proc. środków pochodzi z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Według informacji przekazanych przez przedstawiciela UMWM dotychczas na przygotowanie inwestycji zostało wydanych ponad 18 mln zł.

Nazwa instytucji Cogiteon nawiązuje zarówno do łacińskiego słowa „cogito”, jak i sentencji Kartezjusza „Myślę, więc jestem” oraz cyklu poetyckiego „Pan Cogito” Zbigniewa Herberta. Nazwa czerpie również z greki, o czym świadczy przyrostek odwołujący się do miejsca działań artystycznych i rozrywkowych – „odeonu”.

Źródło:

Dodaj komentarz