Jest decyzja w sprawie odcinka S5 Ornowo – Wirwajdy

Wojewoda warmińsko-mazurski wydał zezwolenie ws. budowy 5-km odcinka drogi ekspresowej S5 Ornowo – Wirwajdy. Pozwoli to – wyłonionemu w przetargu wykonawcy – rozpocząć roboty budowlane.

Odcinek będzie częścią trasy ekspresowej łączącej Ostródę z Grudziądzem.

Jak poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie Karol Głębocki, otwarcie ofert w przetargu na budowę nastąpi wkrótce.Wyłoniony w przetargu wykonawca wybuduje 5-kilometrowy odcinek S5, węzeł Ostróda Zachód, cztery wiadukty oraz dwa przejścia dla dużych zwierząt.

Inwestycja będzie realizowana w systemie „Projektuj i buduj”. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2020-2023. Budowa odcinka drogi ekspresowej S5 Ornowo – Wirwajdy jest kontynuacją obwodnicy Ostródy w ciągu drogi krajowej nr 16, która stanie się częścią drogi ekspresowej S5 na odcinku Grudziądz – Ostróda. Jednocześnie stanowi pierwszy etap budowy drogi ekspresowej S5 na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Dzięki tej inwestycji mieszkańcy Warmii i Mazur uzyskają ekspresowe połączenie autostrady A1 z drogą ekspresową S7. Droga ekspresowa S5 w tym roku połączyła już Poznań z Wrocławiem, a w 2022 roku będzie można przejechać nią od autostrady A1 w okolicy Grudziądza do A8 na obwodnicy Wrocławia. W końcowym etapie połączy się z drogą ekspresową S7 pod Ostródą, a w dalszej perspektywie poprzez S51, S16, S61 i z wykorzystaniem planowanej S10 utworzy dodatkowy ciąg dróg ekspresowych w północnej Polsce na linii wschód – zachód.

Źródło: GDDKiA, tko.pl

Dodaj komentarz