Innowacyjne technologie sprzymierzeńcem w walce o naturalne środowisko

To, że materiały budowlane mogą emitować substancje toksyczne nie jest żadną nowością i każdy zdaje sobie z tego sprawę, choć niewielu się tym przejmuje, ale że mogą być również sprzymierzeńcem w walce o zdrowe czyste powietrze, już nie każdy wie. Jak się okazuje takie materiały budowlane pochłaniające i rozkładające zanieczyszczenia nie tylko, że istnieją od dawna, ale szczeciński naukowiec z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego prowadzi badania nad unowocześnieniem technologii oczyszczania powietrza przy wykorzystaniu specjalnych substancji aktywnych dodawanych np. do gipsu, cementu, farb czy tynków.                 

Dzięki dr hab. inż. Magdalenie Janus z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT już wkrótce mogą nas otaczać fotoaktywne materiały budowlane, na których powierzchni pod wpływem światła powstaną reaktywne formy tlenu zdolne do wchodzenia w reakcje chemicze z zanieczyszczeniami powietrza i rozłożą nawet trudno degradowalne związki organiczne na proste związki chemiczne węgla i tlenu oraz wodę. Katalizatory tych reakcji, które bada M. Janus poradzą sobie nawet w przypadkach bardzo trujących zanieczyszczeń, z którymi przegrywają bakterie, więc biodegradacja czyli enzymatyczny ich rozkład przez drobnoustroje jest utrudniony i może trwać bardzo długo.             

Tym cudownym fotokatalizatorem, który dzięki pracom badawczym może przyspieszyć reakcje rozkładu trudno degradowalnych niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza, oraz zmniejszyć koszt jego oczyszczania jest powszechnie stosowany w przemyśle m.in. do produkcji papieru, farb, żywności, kosmetyków, tworzyw sztucznych czy leków – ditlenek tytanu czyli … biel tytanowa. Dzięki pewnym modyfikacjom tlenku tytanu wystarczy według dr hab. inż. Janus ,,wprowadzić fotokatalizator w matrycę materiału budowlanego, takiego jak np. gips czy cement” i gotowe. Od fotoaktywnego cementu już prosta droga do produkcji budowlanych materiałów betonowych takich jak np. płyty chodnikowe, które nie tylko poprawią komfort przemieszczania się, ale jeszcze pochłoną i rozłożą trujące zanieczyszczenia z powietrza.             

Co ciekawe ditlenek tytanu jest produkowany w Zakładach Chemicznych Police. Przy okazji oczyszczania naturalnego środowiska uda się więc być może wzmocnić innowacyjnym pomysłem naukowca z ZUT regionalną gospodarkę.            

Opracowanie BC 


Źródło:    

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz