IGGP żąda od rządu natychmiastowego odblokowania stacjonarnej gastronomii na świeżym powietrzu

,,Najwyższy czas aby ludzie zaczęli wracać do normalności”

Zbliżająca się majówka była wielką nadzieją na odbicie się od dna nie tylko branży turystycznej, na którą wyjątkowo rząd zagiął parol w covidowym szaleństwie, ale również sektorów z nią powiązanych. Małe sklepy, pralnie, taksówkarze, punkty sprzedaży pamiątek czy firmy usługowe w miejscowościach wypoczynkowych również liczyły na zjazd turystów i wreszcie jakieś dochody. Nie do pozazdroszczenia jest też sytuacja branży gastronomicznej, która już od pół roku trwa w niepewności co zafiksowany na ratowaniu społeczeństwa od wyolbrzymionego zagrożenia rząd obmyśli dalej.            

Po ostatniej decyzji przedłużenia do 25 kwietnia ograniczenia działalności lokali gastronomicznych tylko do sprzedaży na wynos, Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej postanowiła nie czekać pokornie na rozwój wypadków i żąda od rządu natychmiastowego odblokowania stacjonarnej działalności gastronomii na świeżym powietrzu. W mediach społecznościowych IGGP opublikowała sprzeciw środowiska gastronomicznego wobec przedłużania lockdownu i zakazowi prowadzenia działalności gospodarczej na świeżym powietrzu.            
Jak czytamy w opublikowanym piśmie IGGP powołując się na badania niezależnych ekspertów z całego świata dotyczących transmisji wirusa na świeżym powietrzu uważa, że nie ma żadnych uzasadnionych przesłanek do dalszego utrzymywania tak drastycznych obostrzeń jak do tej pory. Jak wynika bowiem z badań irlandzkich naukowców opublikowanych w The Irish Times, transmisja wirusa SARS-Co-V2 jest na świeżym powietrzu dwudziestokrotnie niższa niż w pomieszczeniach zamkniętych, a do zarażenia dochodzi tylko w 1 przypadku na … 1000.           

W piśmie znajdują się również odwołania do dramatycznej sytuacji przedsiębiorców, którym zakazano prowadzić działalność gospodarczą, co nie tylko doprowadziło wielu na skraj bankructwa, ale również wywołało falę samobójstw. Mając na uwadze los wielu dotkniętych lockdownem polskich rodzin, skazanych po prostu na niebyt organizacja zaapelowała o powrót do normalności i przestrzeganie prawa: ,,Zbliżający się okres weekendu majowego, podczas to którego Polacy co rok obchodzą Święto Konstytucji, powinien być dla nich czasem, w którym ujrzą nadzieję i uwierzą w to, że nasz kraj jest miejscem, gdzie panuje praworządność i wolność”.                

Panowie Morawiecki i Niedzielski, którzy tak intensywnie promują troskę o życie obywateli i dzięki ich podatkom głód im w oczy nie zagląda, zapomnieli chyba o tym, że aby żyć trzeba jeść, a bez pieniędzy raczej ta sztuka się nie uda, tym bardziej, że aby zadbać o zdrowie, o które im przecież, jak nieustannie powtarzają chodzi, nie można jeść byle czego.          

Opraowanie BC 


Źródło:  

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz