Hotel Cracovia zostanie rozbudowany dzięki funduszowi odbudowy

Obecnie dawny hotel Cracovia jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. Fot. mnk.pl

Instytucje kultury dużo zyskają dzięki osiągniętemu na szczycie UE porozumieniu – powiedział we wtorek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Wśród inwestycji, które mogą być beneficjentami funduszu odbudowy, wymienił hotel Cracovia, który ma zostać rozbudowany. Będzie się w nim mieścił oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.

We wtorek zakończył się unijny szczyt budżetowy. Zgodnie z porozumieniem zawartym we wtorek nad ranem w Brukseli, wartość budżetu UE na kolejne siedem lat wyniesie 1 bln 74 mld euro, a funduszu odbudowy – 750 mld euro. Polska ma pozyskać w ramach funduszu odbudowy ponad 124 mld euro w grantach, a łącznie z uprzywilejowanymi pożyczkami – 160 mld euro.Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej poświęconek unijnemu szczytowi budżetowemu. Zgodnie z zawartym porozumieniem, Polska ma pozyskać w ramach funduszu odbudowy ponad 124 mld euro w grantach, a łącznie z uprzywilejowanymi pożyczkami - 160 mld euro. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej poświęconek unijnemu szczytowi budżetowemu. Zgodnie z zawartym porozumieniem, Polska ma pozyskać w ramach funduszu odbudowy ponad 124 mld euro w grantach, a łącznie z uprzywilejowanymi pożyczkami – 160 mld euro. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Wicepremier poinformował, że z porozumienia osiągniętego na szczycie skorzystają również inwestycje z obszaru kultury i dziedzictwa narodowego. „Jeśli chodzi o sam fundusz odbudowy, zgłosiliśmy wspaniałe i bardzo potrzebne inwestycje. Przykładowo rozbudowę dwóch największych polskich muzeów – hotel Cracovia, który został zakupiony i tam będzie oddział Muzeum Narodowego w Krakowie(…)” – przekazał Gliński.Hotel Cracovia jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków, razem ze znajdującym się obok kinem Kijów. Hotel Cracovia jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków, razem ze znajdującym się obok kinem Kijów.

Hotel Cracovia, zbudowany w latach 60. XX w. według projektu Witolda Cęckiewicza, to jeden z najciekawszych przykładów architektury modernistycznej w Krakowie. Stoi opuszczony od 2011 r. W grudniu 2016 r. Skarb Państwa odkupił budynek od spółki Echo Investment, a właścicielem obiektu stało się Muzeum Narodowe w Krakowie. W przyszłości ma być tam urządzona część ekspozycyjna, magazyny oraz biura muzeum. Hotel jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków, razem ze znajdującym się obok kinem Kijów.

Źródło:

Dodaj komentarz