Grupa Azoty i Akademia Górniczo-Hutnicza podpisały umowę o współpracy

Grupa Azoty SA i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podpisały w czwartek porozumienie dotyczące nawiązania długoterminowej współpracy. Wspólne projekty będą dotyczyły m.in. technologii związanych z klimatem i ochroną środowiska.

Jak zaznaczyły obie strony, współpraca będzie polegać m.in. na inicjowaniu prac badawczo-rozwojowych i realizowaniu projektów dotyczących innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Ustalono także, że oba podmioty będą wspólnie aplikować o środki zewnętrzne na prowadzone prace badawczo-rozwojowe. Ponadto, porozumienie przewiduje organizację praktyk dla studentów AGH w Grupie Azoty, a także współpracę w zakresie dydaktyki.

„Liczymy na współpracę z ośrodkami naukowymi i trudno, żeby w tej grupie nie było Akademii Górniczo-Hutniczej, uczelni o ogromnej tradycji i wielkim dorobku, mieszczącej się również w Małopolsce” – ocenił podczas czwartkowej konferencji prasowej w Tarnowie prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki.

Jak wskazał, siłą tarnowskiej fabryki od momentu jej powstania w latach 20. XX wieku była współpraca z naukowcami i wdrażanie śmiałych rozwiązań, które nigdzie indziej nie były stosowane. „Na to właśnie liczymy i dzisiejsze podpisanie umowy o tym świadczy, bo prace już się toczą” – dodał prezes.

Jednym z głównych obszarów współpracy – wskazał prezes – będzie klimat i ochrona środowiska. Partnerzy chcą m.in. rozwijać technologie zwiększające wydajność energetyczną instalacji Grupy Azoty, aby obniżać zużycie energii elektrycznej i cieplnej.

Źródło:

  • Za: TVP3 Kraków

Dodaj komentarz