Granty dla mikro i małych firm z województwa podkarpackiego

Rusza kolejny nabór wniosków na granty dla mikro i małych firm z województwa podkarpackiego. Urząd Marszałkowski przeznaczył 40 mln zł na bezzwrotne granty, które mają im pomóc w utrzymaniu płynności finansowej. Nabór rozpocznie się 12 sierpnia i co ważne, decydująca będzie kolejność zgłoszeń.

Pandemia sprawiła, że przez kilka tygodni gospodarka znacznie zwolniła. Zamknięte były między innymi restauracje, kina czy kawiarnie. Przedsiębiorcy niczego nie mogli być pewni. Rząd wymyślił tarczę antykryzysową, czyli publiczną pomoc dla wszystkich, którzy ponieśli straty. Skorzystali z niej i ciągle korzystają również podkarpackie firmy. Ponad pół miliarda złotych zostało w kieszeniach naszych przedsiębiorców dzięki zwolnieniom ze składek ZUS. 393 mln zł trafiło do podkarpackich przedsiębiorców w ramach bezzwrotnych pożyczek w wysokości 5 tys. zł z Powiatowych Urzędów Pracy, zaś 322 mln zł wyniosło dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników w ramach Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

W ramach tarczy antykryzysowej znaczące kwoty trafiły na Podkarpacie również w ramach dofinansowania kosztów prowadzenia działalności gospodarczej czy tzw. postojowego. Z kolei do osób, które straciły z powodu pandemii pracę, trafiło już łącznie 15 mln zł dodatku solidarnościowego. Łącznie z tarczy antykryzysowej do podkarpackich firm i pracowników trafiło już miliard 660 milionów złotych. Jeszcze większa kwota napłynęła do firm z regionu z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. W ten sposób łączna pomoc rządowa dla Podkarpacia przekroczyła już 4 mld zł.

O skuteczności rządowych tarcz najlepiej świadczy poziom bezrobocia, które w okresie pandemii w naszym województwie wzrosło tylko o siedem dziesiątych procent. Dodatkowe możliwości stwarza firmom z regionu podkarpacka tarcza antykryzysowa. Samorząd województwa przeznaczył na nią 500 mln zł, głównie na pożyczki i granty. Jak poinformował marszałek województwa Władysław Ortyl, 12 sierpnia ruszy kolejny nabór wniosków. Tym razem dla mikro i małych firm. O granty mogą ubiegać się firmy, które w okresie pandemii zanotowały spadek obrotów o co najmniej 50 procent. Wskaźnik ten liczony jest miesiąc do miesiąca lub w porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Środki te firmy będą mogły przeznaczyć na koszty obrotowe, ale nie na wynagrodzenia czy inwestycje.

Wnioski o granty będzie można składać wyłącznie poprzez ePUAP, czyli Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej. Będzie je można pobrać ze strony operatora grantów, czyli Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego: www.rarr.rzeszow.pl

Źródło: TVP3 Rzeszów-Aktualności

Get involved!

Comments

No comments yet