Gorzów pominięty w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego na najbliższe 10 lat


Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego przygotowana przez Urząd Marszałkowski na najbliższe 10 lat znowu poróżniła północną i południową część regionu. Od lat Zielona Góra i Gorzów połączone nowym podziałem administracyjnym na mapie kraju, konkurują ze sobą zarówno na płaszczyźnie gospodarczej, jak i politycznej. Według niepisanych praw południe ma swojego marszałka a północ wojewodę. Gorzów poczuł się w przedstawionym przez Urząd Marszałkowski. dokumencie dotyczącym kluczowych dla całego regionu inwestycji mocno pominięty. Proponowane przez samorządowców z północy projekty budowy północnej obwodnicy Gorzowa i centrum logistycznego portu rzecznego na Warcie zostały co prawda w strategii uwzględnione, ale na terenie… powiatu świebodzińskiego a nie w Gorzowie. Drugi wniosek władz miasta Gorzowa dotyczący budowy mostu zachodniego na Warcie też spotkał się z przychylnością Urzędu Marszałkowskiego, tyle tylko, że gorzowianie zamiast potrzebnego mostu zachodniego dostaną most wschodni.


31 stycznia kończą się konsultacje społeczne w sprawie przedstawionej strategii. 30 stycznia na specjalnie zwołanym przez prezydenta Gorzowa forum przedstawicieli 30 samorządów z północnej części regionu zostanie przyjęte ich stanowisko w tej sprawie. Nawet gorzowscy radni Koalicji Obywatelskiej, formacji która wiedzie prym w zarządzie województwa skrytykowali zapisy dokumentu i na specjalnie zwołanej konferencji prasowej przedstawili aż 9 poprawek do Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego na najbliższą dekadę. Radna KO Anna Kozak na antenie Radia Gorzów krytycznie wypowiedziała się też o samych konsultacjach społecznych zorganizowanych w sprawie strategii przez Urząd Marszałkowski: „Na 38 pytań, które były wysłane do urzędu marszałkowskiego, to tak naprawdę 30 było zupełnie ogólnych, 6 dotyczyło Zielonej Góry, a o Gorzowie w ogóle nie było mowy”.

W jakiej formie zostanie przyjęta uchwała planowanych działań w regionie na następne 10 lat przez Sejmik Województwa Lubuskiego okaże się dopiero przed wakacjami.

Więcej na TVP3 GORZÓW WLKP.

https://gorzow.tvp.pl/46414311/strategia-rozwoju-wojewodztwa-lubuskiego-do-poprawki-prezydent-i-radni-domagaja-sie-zmian

Na podstawie gorzow.tvp.pl

Fot. Dawid9999

Dodaj komentarz