Gorzów na czele – w zestawieniu najbiedniejszych miast wojewódzkich

Pismo Wspólnota od 20 lat co roku przygotowuje ranking ,,Bogactwo samorządów” według dochodów poszczególnych miast wojewódzkich i powiatów. Gorzów, północna stolica lubuskiego w zestawieniu za rok 2019 zajął niechlubne … ostatnie miejsce, a sytuację pogarsza fakt, że to już szósty raz z rzędu! 


A zaczęło się tak pięknie. W pierwszym opublikowanym rankingu w 2001 roku, na 18 miast wojewódzkich Gorzów zajmował wysoką szóstą lokatę. Wynik poprawił w roku następnym awansując wśród większych miast na piątą pozycję. Potem z roku na rok było już tylko gorzej. Gorzów w zestawieniu Wspólnoty staczał się jak po równi pochyłej aby osiąść na lata na mało prestiżowym ostatnim miejscu.                 

Najgorsze dla gorzowian w tym wszystkim jest to, że jako odwieczni rywale zielonogórzan, z którymi zostali połączeni w jeden region nowym administracyjnym podziałem kraju, w trwającej odtąd rywalizacji Gorzowa z Zieloną Górą, nie wypadają najlepiej. Miasto prezydenta Kubickiego, południowa stolica województwa lubuskiego w najnowszym rankingu zajęło dziesiątą lokatę i tym samym awansowało aż o dwa miejsca w porównaniu do poprzedniego zestawienia, wyprzedzając nawet takie miasta jak Łódź, Szczecin czy Bydgoszcz.               

Co ciekawe dochód jaki osiągnął Gorzów w przeliczeniu na jednego mieszkańca w 2019 roku – 4582,14 zł był najwyższym w historii miasta, co jednak nie wystarczyło aby  odbić się w zestawieniu z innymi, od dna. Dla porównania wynik Zielonej Góry wynosi 5162,45 zł, a Warszawy, która zajmuje tradycyjnie już w rankingu pierwsze miejsce 7890,07 zł.                   

Aby już całkiem dobić lubuszan, którzy walczą o prym w regionie, ta mało budująca sytuacja powtarza się również w zestawieniu bogactwa lubuskich powiatów. Na 314 powiatów z całej Polski, powiat gorzowski zajął 289 miejsce z wynikiem 628,83 zł na osobę! Tym samym spadł w tabeli o … siedem miejsc w porównaniu do 2018 roku.               

Cały region lubuski podobnie jak miasto Gorzów nie ma po ogłoszeniu rankingu zbyt wielu powodów do dumy, bo jedynym powiatem z lubuskiego, który znalazł się w pierwszej setce rankingu jest powiat sulęciński, który z wynikiem 959,86 zł uplasował się na … 73 pozycji, awansując o dwa miejsca.                  

Strach pomyśleć jakie wyniki i to nie tylko lubuskich samorządów pojawią się w przyszłorocznym zestawieniu!                 

Opracowanie BC 
Na podstawie gorzowianin.comhttps://gorzowianin.com/wiadomosc/15402-gorzow-najbiedniejszym-miastem-wojewodzkim.html

Obraz   https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Gorz%C3%B3w_Wielkopolski

Dodaj komentarz