Fabryka porcelany w Chodzieży zostanie zamknięta. Pracę straci prawie 140 osób

W marcu ostatni pracownicy chodzieskiego zakładu produkującego porcelanę dostaną wypowiedzenia.

Historię chodzieskiej porcelany przypomina asta24.pl. Mniej więcej 150 lat temu w Chodzieży zaczęto produkować fajans. Po kilkudziesięciu latach powstała fabryka porcelany, która istnieje do dziś. Największą popularnością porcelana z Chodzieży cieszyła się w drugiej połowie XX wieku. Hitem były serie Iwona czy Wenus.

Dziś już wiadomo, że historia fabryki dobiega końca. W czerwcu zostanie wygaszona produkcja w Chodzieży. Polska Grupa Porcelanowa zdecydowała, że porcelana będzie wciąż wytwarzana w zakładach w Ćmielowie i Łubianie. Zakład z Chodzieży zostanie zamknięty. PGP zapewnia, że robiła wszystko, by utrzymać tu ciągłość produkcji, ale z różnych względów było to niemożliwe.

Pracownicy chodzieskiego zakładu, a jest ich blisko 140, w marcu otrzymają wypowiedzenia. Ostatni pracownicy odejdą z fabryki na początku czerwca. – Części zwolnionych przysługiwać będzie prawo do świadczenia przedemerytalnego – informuje asta24.pl. Modele porcelany produkowane dotąd w Chodzieży będą powstawać, ale w innym miejscu.

Niestety zamknięcie zakładu to zła informacja nie tylko dla samych pracowników, ale też dla lokalnego rynku pracy. Fabryka porcelany jest największym pracodawcą w Chodzieży. Władze miasta są zaskoczone obrotem spraw, ale już przygotowują się na nową sytuację.

źródło: epoznan.pl

Get involved!

Comments

No comments yet