Elektrociepłownia Kraków przeprowadzi modernizację

Elektrociepłownia Kraków jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej w tym mieście, gdzie wytwarza ponad 70 proc. ciepła dostarczanego do mieszkań.

Elektrociepłownia Kraków, należąca do PGE Energia Ciepła, kosztem blisko 20 mln zł przeprowadzi działania inwestycyjno-modernizacyjne w ramach dostosowania zakładu do potrzeb rynku mocy.

Zakres zadań modernizacyjnych realizowanych w związku z przygotowaniem elektrociepłowni Kraków do potrzeb rynku mocy przekracza dwa lata. Kluczowe prace prowadzone są na czterech blokach energetycznych i układzie wody chłodzącej.

Jak wyjaśnił p.o. prezesa zarządu PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak, inwestycje w krakowskiej elektrociepłowni są związane z działaniami spółki energetycznej, które rozszerzą katalog oferowanych przez nią usług na rynku mocy.

„Oznacza to, że po zakończeniu prac modernizacyjno-inwestycyjnych nasze aktywa zapewnią dodatkową moc elektryczną w sytuacjach niedoboru energii w ogólnokrajowym systemie energetycznym, oferując zarówno na pierwotnym, jak i na wtórnym rynku mocy ponad 1400 MW mocy dyspozycyjnej netto” – wskazał prezes.

Ciepło w krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła – wyjaśnił – jest wytwarzane w procesie wysokosprawnej kogeneracji, co oznacza, że podczas jednego procesu technologicznego produkowana jest równocześnie energia cieplna oraz energia elektryczna.

Prowadzone obecnie prace modernizacyjno-remontowe mają na celu zwiększenie elastyczności produkcji w czasie nasilonego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Zgodnie z planami od przyszłego roku wszystkie cztery bloki energetyczne zainstalowane w krakowskiej elektrociepłowni będą dostosowane do świadczenia usług na rynku mocy, a w latach 2022-2024 łączna całoroczna moc zgłoszona do dyspozycji na tym rynku wyniesie 290 MW netto. Dzięki prowadzonym pracom oprócz oferty całorocznej krakowska elektrociepłownia będzie mogła oferować dodatkową moc na aukcjach kwartalnych.

Źródło:

Dodaj komentarz