Dzięki doniesieniu pracowników Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego funkcjonariuszom CBA udało się udaremnić niekorzystne rozporządzenie mieniem na kwotę 2.601.084,65 zł

Delegatuta CBA w Poznaniu, która prowadziła czynności w sprawie doniesienia przez pracowników Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego o nieprawidłowościach dotyczących wsparcia finansowego projektu „Technologia biodetoksyfikacji odpadów drewnianych impregnowanych olejem kreozotowym do zastosowania jako paliwo lub komponent do produkcji paliw”, realizowanego przez spółkę Global Trade Mash w ramach regionalnego programu operacyjnego Lubuskie 2020, złożyła 28  lutego zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę Urzędu Marszałkowskiego oraz Głównego Instytutu Górnictwa.      

Według ustaleń CBA: „spółka Global Trade Mash, beneficjent dofinansowania z Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego wydawała pozyskane pieniądze na cele w znacznej części niezgodne z ich przeznaczeniem, pomijając przy tym i narażając na szkodę finansową głównego podwykonawcę badań, tj. Główny Instytut Górnictwa, który faktycznie realizował usługi badawcze zlecone przez spółkę”.      

Jak podaje portal gorzow.tvp.pl: „Global Trade Mash wprowadzała pieniądze do obrotu z wykorzystaniem łańcucha transakcji. W ramach stworzonego łańcucha nabywała od wybranych, działających w porozumieniu z nią firm, towary i usługi za kwoty wielokrotnie przekraczające ich wartość rynkową. Przedsiębiorstwa wystawiały na rzecz spółki faktury dokumentujące sztucznie zawyżone koszty towarów i usług, umożliwiając tym samym wyłudzanie przez nią z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego pieniędzy przeznaczonych na dofinansowanie projektu oczyszczania drewna z olejów kreozotowych”.      

Funkcjonariuszom CBA udało się dzięki doniesieniu złożonemu  do.prokuratury przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego  udaremnić niekorzystne rozporządzenie mieniem na kwotę 2.601.084,65 zł, a kontrola działań spółki Global Trade Mash wykazała już powstałą szkodę w wysokości 1.398.547,62 zł.      

Więcej na stronie:  https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-cba-w-urzedzie-marszalkowskim-sprawe-zglosili-pracownicy-urzedu/ar/c1-14868567

Na podstawie gazetalubuska.pl,   gorzow.tvp.pl
https://gorzow.tvp.pl/47201783/milionowe-straty-lubuskiego-urzedu-marszalkowskiego-cba-przekaze-sprawe-do-prokuratury

Get involved!

Comments

No comments yet