Dolnośląski urząd marszałkowski uspokaja, że most w Pilchowicach nie zostanie wysadzony

Most nad zbiornikiem Pilchowickim miał, według miłośników kolei, zostać wysadzony wraz z atrapą pociągu podczas kręcenia scen przez amerykańską wytwórnię.

Dolnośląski urząd marszałkowski potwierdza, że nie ma planów wysadzenia mostu kolejowego w Pilchowicach – zapewnia o tym rzecznik marszałka Michał Nowakowski. Jak podkreśla most ma służyć podróżnym, a nie zostać zdetonowany:

Wojewódzki konserwator zabytków stanął w obronie mostu w Pilchowicach. Służby konserwatorskie poinformowały nadzór budowlany, że na moście są nielegalnie zamontowane konstrukcje.

O sprawie poinformował Maciej Mądry z muzeum kolejnictwa w Jaworzynie. Powiedział Radiu Wrocław, że miłośnicy kolei brali udział w spotkaniach z producentami filmowymi, którzy informowali o pomyśle wysadzenia mostu. Dlatego podjęli działania, by wpisać obiekt na listę zabytków, co już stało się faktem.

Burmistrz Wlenia przyznawał jedynie, że dotarły do niego takie plotki, których nie jest w stanie ani potwierdzić, ani im zaprzeczyć:

Artur Zych podkreśla za to, że dla samorządu lokalnego najważniejsze jest przywrócenie ruchu kolejowego, choć odrobina filmowej sławy by nie zaszkodziła:

Kolejarze zdecydowanie zaprzeczyli, by została podpisana umowa umożliwiająca zniszczenie przeprawy. Mirosław Siemieniec ze spółki PLK powiedział, że informacje z roboczych spotkań, o tym co kto chciałby zrobić, nie są jednoznaczne z wydaniem na to zgody.

Rzecznik PKP PLK wysłał do naszej redakcji oświadczenie: „PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nie zamierzają likwidować mostu kolejowego nad Jeziorem Pilchowickim na Linii Jelenia Góra – Lwówek Śląski. Nie ma planów by zmieniła się jego funkcja. Mostem interesuje się ekipa filmowa zainteresowana realizacją zdjęć. Jej przedstawiciele oceniają obiekt pod względem wykorzystania w filmie. Jakiekolwiek dalsze korzystanie z obiektu musi być poprzedzone zawarciem odpowiedniej umowy oraz zgodne z obowiązującymi prawem i przepisami”.

Przeprawa już wcześniej była wykorzystywana w filmach i grach komputerowych. Most ma 151 metrów długości i jest jednym z najwyższych mostów kolejowych w Polsce.

  • Źródło: Radio Wrocław
  • Foto: Andrzej Mastalerz/fotopolska.eu (Licencja: CC-BY-NC-ND 3.0)

Get involved!

Comments

No comments yet