Czy przekop Mierzei Wiślanej może okazać się inwestycją bez sensu?

Tak uważają poseł z Pomorza Marek Rutka z Lewicy i senator z Warmii i Mazur Jerzy Wcisła z Platformy Obywatelskiej. I nie da się ukryć, że jest w ich rozumowaniu jakaś logika. Chodzi o modernizację portu w Elblągu, a raczej jej brak, w efekcie czego, pomimo gigantycznych nakładów na zbudowanie drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym z myślą o jednostkach morskich i tak sytuacja się nie zmieni. Budżet Elbląga nie jest w stanie bowiem udźwignąć wydatków na potrzebną pilnie modernizację infrastruktury portowej, a rząd nie zamierza w nią inwestować.                

Według Jerzego Wcisły obecna infrastruktura w elbląskim porcie nie pozwala na wpływanie jednostek o zanurzeniu większym niż 2 m i nośności powyżej ok. 700 ton, czyli jak twierdzi: ,,jednostki o zanurzeniu 3,4 m, nośności 3 tys. ton, dla których budowany jest kanał, do Elbląga nie wpłyną”. Marek Rutka w wypowiedzi dla Dziennika Bałtyckiego nie bał się wyrazić bardziej dosadnie swojej opinii w tej kwestii: ,,Bez modernizacji infrastruktury portowej w Elblągu, także prowadzącej do niego linii kolejowej, przekop będzie jedynie pomnikiem krótkowzroczności, wręcz głupoty obecnego rządu…”.                

Tym sposobem droga wodna przez Mierzeję Wiślaną, która miała zapewnić dostęp do elbląskiego portu, owszem powstanie, ale cóż z tego, kiedy chętnych do sfinansowania obrotnicy dzięki, której jednostki morskie mogłyby w akwenie portowym zawracać oraz pogłębienia kanału portowego i budowy nowoczesnego terminala przeładunkowego z nabrzeżem przystosowanym do ich obsługi, po prostu brak. Jak czytamy w portalu dziennikbaltycki.pl według szacunków cała sprawa rozbija się o brakujące do szczęścia ok. 70 mln zł potrzebnych na realizację tych zadań, kwoty, która prawie dwukrotnie przewyższa cały tegoroczny budżet Elbląga na … wszystkie inwestycje.               

Bez wsparcia rządu, więc się nie uda, a resort infrastruktury dał jasno do zrozumienia, że samorządowcy, którzy dzięki przekopowi mierzei dostali wielką szansę, muszą sobie radzić sami. Czy rację, więc ma senator Wcisła twierdząc, że w tej sprawie chodzi o rozgrywki polityczne: ,,Mam wrażenie, że gdyby w Elblągu rządził ktoś z PiS, z finansowaniem prac w porcie nie byłoby problemu”?        


Więcej na stronie:     https://dziennikbaltycki.pl/bedzie-przekop-mierzei-wislanej-modernizacji-portu-w-elblagu-juz-nie-rzad-odpowiada-na-interpelacje-parlamentarzystow/ar/c15-15525441

Opracowanie BC 
Źródło:    

https://dziennikbaltycki.pl/bedzie-przekop-mierzei-wislanej-modernizacji-portu-w-elblagu-juz-nie-rzad-odpowiada-na-interpelacje-parlamentarzystow/ar/c15-15525441

Obraz https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Mierzeja_Wi%C5%9Blana 

https://youtu.be/orFvL7QzArk

1 komentarz do wpisu “Czy przekop Mierzei Wiślanej może okazać się inwestycją bez sensu?”

Dodaj komentarz