Czy po zamachu na swobody obywatelskie państwo planuje następne represyjne posunięcia?

,,Dostałeś pieniądze od państwa w ramach tarczy antykryzysowej? Możesz spodziewać się kontroli fiskusa”.

Państwo łaskawie rozdało już podatnikom w ramach czterech tarcz antykryzysowych na ratowanie zrujnowanej przez  rządzących polityków działalności gospodarczej i miejsc pracy łącznie 312 mld złotych. Teraz zamierza sprawdzić czy pieniądze faktycznie się podmiotom gospodarczym, które o nie wystąpiły należały. I nie byłoby w tym nic dziwnego bo oszustów wszelakiej maści próbujących wykorzystać każdą nadarzającą się okazję nie brakuje, gdyby nie sposób w jaki chce to przeprowadzić.         

 Jak donosi portal biznesinfo.pl znowelizowane przepisy dają Ministerstwu Finansów możliwość kontroli kont bankowych podatników. Dzięki nowym przepisom system Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej dotąd stosowany w bankach tylko do blokowania kont przedsiębiorców podejrzewanych o działania niezgodne z prawem ma służyć do kontroli organom skarbowym, które dzięki temu będą miały wgląd w obroty przedsiębiorców i będą mogły określić czy w związku z tzw. pandemią rzeczywiście przychody spadły i należała im się pomoc państwa.                       

Wszystko dzięki zapisowi w ustawie z 16 kwietnia 2020 roku o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U.2020, poz. 695), który mówi, że Minister Finansów może zlecać izbom rozliczeniowym badanie kont przedsiębiorców, którzy skorzystali z pomocy państwa.              

Niebezpieczeństwo kolejnego zamachu na wolność obywatelską tkwi w tym, że jeżeli po tej celowo rozdmuchanej pandemii, powyższe przepisy nie zostaną zniesione, to państwo będzie mogło bez ograniczeń zaglądać na konta obywateli!       

Opracowanie BC        

Dodaj komentarz