Czy gmina Chociwel przystąpi do programu Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe?

Nowy program rządowy, którego celem jest zwiększenie dostępności obywateli o umiarkowanych dochodach do tanich mieszkań na wynajem, oraz rozruch zainfekowanej koronakryzysem gospodarki, mający przy okazji poprawić notowania rządu po niewypale jakim był projekt Mieszkanie Plus, cieszy się już dużym zainteresowaniem samorządów, które rzuciły się na niego jak na ciepłe bułeczki.     

Wsparcie, i to nie tylko finansowe, dla samorządów realizujących inwestycje w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych wygląda bowiem bardzo zachęcająco. Dostęp do gruntów z Krajowych Zasobów Nieruchomości, 3 mln zł na tworzenie nowych SIM-ów, bezwrotne granty na pokrycie nawet do 35 proc. całkowitych kosztów inwestycji czy możliwość korzystania co roku z Funduszu Dopłat na kwotę do 1 mld zł. Któraż z gmin mogłaby się temu oprzeć?         

Niestety nie wszędzie wszystko wygląda tak ładnie i prosto jak na papierze i pojawiają się już pierwsze przypadki skłócenia samorządowców z powodu rzeczonego programu zamiast hurraoptymizmu, a chyba nie o to rządowi chodziło. Jak donosi portal radioszczecin.pl w Chociwlu sprawa przystąpienia gminy do programu wywołała całkiem poważny konflikt władz z radnymi, którzy jak na razie są temu przeciwni.        

Co prawda to nie jest tak, że radni Chociwla mają coś przeciw rządowemu programowi, i przystąpieniu do spółki z innymi zachodniopomorskimi gminami, których w projekcie jest już kilkanaście, ale zasady na jakich miałoby to nastąpić stały się zarzewiem konfliktu, ponieważ przed głosowaniem nad uchwałą o wejściu do projektu SIM, tych warunków po prostu … nie poznali.        

Czyja to wina? Władz Chociwla, jak twierdzą radni, którym mimo prośby o to, nie przedstawiono umowy wstąpienia do spółki, czy niektórych radnych, którzy według burmistrza z zasady negują jego pomysły na zasadzie ,,odmrożę sobie uszy, na złość mamie”. Odwieczne spory Polaków mogą więc wszystko zepsuć, radni zarzucają burmistrzowi kiepskie ogarnięcie tematu, a włodarz radnym działania na złość i w ten sposób w Chociwlu może polec rządowy program, nawet jeśli tym razem jest jednak doskonały.        
Więcej na stronie:     https://wiadomosci.rii.pl/index.php?menu_2=0&art=19712

Opracowanie BC 
Źródło: 

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz