Czy będzie referendum w sprawie budowy spalarni w Krośnie? Prezes MPGK chce oddać głos mieszkańcom

Prezes MPGK Krosno – Janusz Fic

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie nie rezygnuje z planów budowy spalarni odpadów Ale pamiętając emocje jakie towarzyszyły temu tematowi kilka lat temu, chce poddać projekt ocenie mieszkańców.

Lawinowy wzrosty cen za opady pod koniec ub. roku sprawił, że inne miasta na Podkarpaciu (m.in. Rzeszów) też chcą mieć własne spalarnie. Na ile instalacji zgodzi się marszałek i czy Krosno ma szanse ?

– Mamy świadomość, że wiele innych podkarpackich miast pochyla się nad problemem zagospodarowania pozostałości – przyznaje prezes Fic. – To nie dziwi, ponieważ coraz głośniej mówi się o tym, że nie tylko w naszym regionie, ale w całym kraju, jest deficyt instalacji do termicznego przetwarzania odpadów – tłumaczy.

Argumentuje, ze krośnieński projekt jest już zaawansowany a miasto działa razem z 28 samorządami z południowej części regionu, nie tylko w kwestii spalarni, ale także rozbudowy w Krośnie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. – Cała koncepcja opiera się na hierarchii postępowania z odpadami. Po pierwsze – odzysk, a na końcu spalanie – podkreśla Fic.

Prezes MPGK na pytanie, czy nie obawia się powrotu protestów wobec budowy spalarni, odpowiada twierdząco.

– Tak, i dlatego uważam, że zasadne jest przeprowadzenie w tej sprawie referendum. Nie ma jeszcze ostatecznych decyzji, ale jeżeli będą już konkrety i będzie szansa na to, że ten obiekt powstanie, to będę zachęcał prezydenta Krosna i miejskich radnych, aby takie referendum przeprowadzić – deklaruje.

Za:

Nowiny

Dodaj komentarz