Chińczycy chcieli budować zbyt tanio. Ekspresówkę S19 z Rzeszowa do Babicy wybudują inne firmy

2,23 mld złotych ma kosztować budowa odcinka drogi ekspresowej S19 z Rzeszowa do Babicy. GDDKiA chce zlecić to zadanie konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción. Oferta firmy z Chin, która była prawie o połowę niższa została odrzucona. Dlaczego?

Droga S19 między węzłem Rzeszów Południe a Babicą ma mieć 10,3 km długości. Koszt jej budowy jest wysoki przede wszystkim ze względu na konieczność wykonania tunelu o długości około 2 km, a także 5 estakad, 2 wiaduktów nad S19 i 3 przejść dla zwierząt. Zlecenie zakłada również budowę węzła w Babicy.

Oferty od firm zainteresowanych wykonaniem tego zadania Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła w lutym. Najniższą, o wartości 1,198 mld zł złożyła firma China Harbour Engineering Company Ltd. z Chin. Mostostal Warszawa S.A. wycenił budowę na 2,230 mld zł, Metrostav Polska S.A. – 2,400 mld zł, Strabag Sp. z o.o. – 2,562 mld zł, Budimex S.A. – 2,809 mld zł a PORR S.A. zaproponował budowę za 3,195 mld zł.

GDDKiA wybierając wykonawcę brała pod uwagę przede wszystkim cenę, ale także długość gwarancji na wyposażenie tunelu, oraz elementów wyposażenia drogi – m.in. ekranów akustycznych. W przypadku gwarancji, wszystkie firmy zaproponowały przedłużenie jej okresu o 5 lat. Decydującym czynnikiem okazała się cena. Mimo to urzędnicy nie wybrali najtańszej oferty, która już na etapie wstępnej analizy budziła wątpliwości. Jakie? Jej wartość była niższa od 70 procent szacunkowych kosztów budowy.

– Oferta China Harbour Engineering Company Ltd. złożona w postępowaniu przetargowym została odrzucona ze względu na rażąco niską cenę. Wybrana przez nas oferta Mostostalu spełnia wymagania określone w przetargu i została oceniona najwyżej spośród wszystkich, które zostały złożone – mówi Joanna Rarus, rzecznik GDDKiA w Rzeszowie.

Za: nowiny24

Dodaj komentarz