CBA zatrzymało 5 osób w związku z nielegalnym obrotem paliw

Jak donosi portal cba.gov.pl Prokuratura Regionalna w Gdańsku nadzoruje śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy CBA w wyniku, którego zatrzymano 5 osób ze Szczecina i okolic. Zatrzymani podejrzani są o popełnienie przestępstw skarbowych.             

Chodzi o działalność zorganizowaną grupy przestępczej, która od listopada 2015 roku do marca 2017 roku wprowadzała do obrotu na terenie kraju paliwa niewiadomego pochodzenia i dokonywała nadużyć zarówno w opłacie paliwowej jak i podatkach akcyzowym i VAT, narażając tym samym Skarb Państwa na wielomilionowe straty. Ich wysokość szacuje się na ponad 70 mln zł.       

Na liście zarzutów, które przedstawiono zatrzymanym, oprócz wspomnianego nielegalnego obrotu paliwami sprzedawanych na stacjach benzynowych jako olej napędowy znalazły się m.in. uchylanie się od płacenia podatku związanego ze sprzedażą benzyny bezołowiowej lub jego zaniżanie oraz nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych.           

Śledztwo ma charakter rozwojowy, więc można się spodziewać kolejnych zatrzymań podejrzanych o udział w paliwowym procederze. Jak czytamy w portalu cba.gov.pl tylko osoby obecnie zatrzymane przyczyniły się swoimi działaniami do uszczuplenia należności publicznoprawnych z tytułu podatków VAT i akcyzowego oraz opłaty paliwowej na kwotę ponad 1,2 mln zł, oraz wyłudzenia zwrotu podatku VAT w wysokości ponad 145 tys. zł.             

Opracowanie BC 
Źródło:    

Get involved!

Comments

No comments yet