Baron PO zatrzymany – oskarża się go o to, że nie był geniuszem gospodarczym, a zwykłym bandziorem

Były minister rządu PO-PSL Sławomir N. został zatrzymany pod zarzutem korupcji przez agentów CBA. N. to były poseł Platformy Obywatelskiej, były minister transportu. Zatrzymany został także były dowódca jednostki wojskowej GROM Dariusz Z. oraz przedsiębiorca Jacek P.

Jak informuje prokuratura, zatrzymanie N. to efekt międzynarodowego śledztwa prowadzonego przez wspólny zespół prokuratorów z Polski i Ukrainy, a także funkcjonariuszy CBA oraz ukraińskiej służby antykorupcyjnej NABU.

Zespół ten powstał z uwagi na transgraniczny charakter działalności zorganizowanej grupy przestępczej – zaznacza rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Mirosława Chyr. Oprócz Sławomira N. zostały zatrzymane jeszcze dwie osoby. Jak podaje CBA, zatrzymani to Dariusz Z., b. dowódca JW GROM i gdański biznesmen Jacek P.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie Sławomir N. ma usłyszeć sześć zarzutów dotyczących okresu, gdy kierował ukraińską Państwową Służbą Dróg Samochodowych – Ukrawtodor.

To jest straszne, smutne i wstyd, że jeden z najważniejszych polskich polityków, kreowany na geniusza gospodarki, bliski współpracownik premiera okazuje się, że nie tylko lubi zegarki, ale jest oskarżony o grubo poważniejsze rzeczy – powiedział w programie „#Jedziemy” minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, komentując zatrzymanie przez CBA byłego polityka PO Sławomira N. Według służb za korupcję i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

Sławomir N. w wyborach w 2007 r. był liderem listy PO w okręgu gdańskim. Został wybrany posłem na Sejm VI kadencji, osiągając jednocześnie najwyższy wynik w swoim okręgu przed Jarosławem Wałęsą i Maciejem Płażyńskim. 16 listopada został sekretarzem stanu w KPRM i szefem gabinetu politycznego Donalda Tuska.

W wyborach parlamentarnych w 2011 r. po raz czwarty zdobył mandat poselski. Startując z pierwszego miejsca na liście PO w Gdańsku, otrzymał ponad 65 tys. głosów. Aby zostać posłem, N. musiał zrezygnować z funkcji ministra w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego, którą pełnił od września 2010 roku (odpowiadał za kontakty z rządem i parlamentem).

W listopadzie 2013 roku Sławomir N. złożył dymisję z funkcji ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Stanowisko to piastował od początku drugiej kadencji rządu PO-PSL, czyli od listopada 2011 r.

Dymisja N. była związana z wnioskiem prokuratury o uchylenie mu immunitetu poselskiego w związku z wątpliwościami dotyczącymi jego oświadczenia majątkowego, do którego minister nie wpisał zegarka, wartego kilkanaście tysięcy złotych.#wieszwiecejPolub nasW październiku 2016 r. N. został szefem ukraińskiej agencji drogowej Ukrawtodor. We wrześniu 2019 roku zwolnienie N. z tej funkcji zapowiedział ukraiński minister infrastruktury Władisław Kriklij. N. złożył dymisję z tego stanowiska we wrześniu ub.r.

Informację o tym, że zatrzymano Sławomira N. jako pierwsza podała redakcja Panoramy TVP.

Komentarz redakcji: BRAWO! teraz czekamy na aresztowanie drugiego Sławomira N. – bandziorka ze Szczecina.

oprac. EB

Dodaj komentarz