Rybołówstwo rekreacyjne to, obok rybołówstwa komercyjnego, dział gospodarki morskiej żyjący z połowu ryb na Bałtyku. O ile jednak rybacy rybacy komercyjni zarzucają sieci wydobywając z głębin morza tony ryb, o tyle rybołówstwo rekreacyjne polega na zabieraniu na morskie wyprawy amatorów wędkowania. Łowią oni wtedy wybrane gatunki ryb a dzięki tej ich pasji pracę ma wielu szyprów małych, morskich jednostek.
Jednak w związku z wprowadzeniem przez Unię Europejską zakazu połowu dorsza dalsza egzystencja tych małych, nierzadko rodzinnych, przedsiębiorstw rybackich nie będzie dalej możliwa. Powodem zakazu jest zagrożenie przełowieniem stad dorsza na Bałtyku i obowiązujący obecnie zakaz połowu tej ryby, ma pozwolić na odbudowanie stad bytujących w wodach naszego morza.
Te połowy stanowiły od lat podstawę utrzymania wielu rodzin rybackich oraz właścicieli zakładów przetwórstwa rybnego. Nikt z nich nie neguje potrzeby odbudowania bałtyckich stad tej dorsza, oczekują jednak rekompensat pozwalających przetrwać ten trudny okres braku dochodów z połowu. Jak podaje portal Polskiego Radia Gdańsk: „Chodzi o możliwość złomowania jednostek, stworzenia osłony na czas opracowania przepisów przez ministerstwo i rekompensat dla załóg. Ich zdaniem potrzeba na to ok. 150 mln zł. Resort zaproponował wędkarzom 20 mln zł odszkodowania” .
Członek sztabu kryzysowego armatorów rybołówstwa rekreacyjnego Michał Niedźwiecki poinformował także, że nie zamierzają bawić się w politykę, ale jako normalni ludzie morza, którzy płacą podatki, walczą o swoje prawo do godnego odejścia z zawodu, na takich samych zasadach, jak rybołówstwo komercyjne i oczekują zakończenia dyskryminacji swojego środowiska. – Inne podmioty otrzymują potężne pieniądze. Rybołówstwo komercyjne, przetwórcy, akwakultura dostaną z UE 120 tys. euro tylko za to, że przez rok nie będą mogli łowić dorsza – podsumował Niedźwiecki.
Więcej na stronie Polskiego Radia Gdańsk:
(https://radiogdansk.pl/ wiadomosci/item/109755-armatorzy-rybolowstwa-rekreacyjnego-rozpoczeli-protest-chca-zablokowac-port-w-gdyni).
Oprac. ŁC
Obraz. Pixaby