Apel przedsiębiorców do rządu o pomoc

Dziesiątka rzecznika MŚPRzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców i 205 organizacji przedsiębiorców apelują do rządu o pomoc dla firm pogrążonych w kryzysie. Tym razem nie chodzi o kolejne dotacje, tylko o systemowe zmiany.

Dziesiątka Rzecznika Małych i średnich Przedsiębiorców to lista postulatów, które Adam Abramowicz skierował do premiera. Są to proponowane zmiany w systemie podatkowym, prawnym i ubezpieczeniowym.

Główne założenia Dziesiątki to m.in.: reforma ZUS-u dla przedsiębiorców i wykreślenie limitu przychodowego w ustawie „mały ZUS plus”, w taki sposób, by z niższych składek mogli skorzystać też przedsiębiorcy, których wysoki przychód nie przekłada się na dochód.

Docelowo alternatywne wprowadzenie dobrowolnego ubezpieczenia społecznego na wzór niemiecki. Każdy przedsiębiorca mógłby także zdecydować o tym, czy chce opłacić składkę czy też chce oszczędzać na przyszłą emeryturę we własnym zakresie. Przedsiębiorca miałby obowiązek opłacać składkę zdrowotną na NFZ.

Kolejnym istotnym założeniem jest wprowadzenie płacy minimalnej na poziomie średniego wynagrodzenia w każdym powiecie, a także zakaz nakładania nowych obowiązków biurokratycznych dla mikroprzedsiębiorców oraz redukcję tych już istniejących, zamrożenie płacy minimalnej i jej regionalizacja po kryzysie.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w sprawie Dzieisątki spotkał się z wicepremierem Jarosławem Gowinem. Propozycje zostały przesłane do premiera oraz do wszystkich klubów parlamentarnych.

Źródło: TVP 3 Lublin-Informacje

Dodaj komentarz