Amerykanie podzielą miliard dolarów pomiędzy państwa Trójmorza

Miliard dolarów na inwestycje energetyczne zamierzają przekazać Amerykanie państwom należącym do inicjatywy Trójmorza. Obietnica sekretarza stanu Mike’a Pompeo padła w trakcie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

– Naszym celem jest ożywienie prywatnych inwestycji w sektorach energetycznych tych państw – uzasadniał bliski współpracownik prezydenta Trumpa. Jego sobotnie przemówienie w stolicy Bawarii poświęcone zostało w dużej mierze międzynarodowej roli Stanów Zjednoczonych, krytyce Chin i Rosji, apelom o jedność Zachodu.

Do inicjatywy Trójmorza należą obecnie: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

– Z radością informuję, że [doniesienia] o śmierci Sojuszu Północnoatlantyckiego są mocno przesadzone. Zachód wygrywa i wygrywamy razem – mówił sekretarz. Przypomniał on aneksję Krymu przez Rosję, zaliczył to państwo, wraz z Iranem i Chinami, do grona państw naruszających światowy porządek. – Obecnie, po ponad 30 latach od upadku muru berlińskiego, wciąż zagrażają nam państwa, które nie szanują suwerenności – ocenił Mike Pompeo. Wytknął koncernowi Huawei, podobnie jak innych chińskim firmom technologicznym, działalność na rzecz wywiadu. Opowiedział się też przeciwko budowie gazociągu Nord Stream2.

Z kolei szef Pentagonu Mark Esper promował rozwijanie przez państwa zachodnie szybkiej, bezprzewodowej sieci 5G.

Doroczna konferencja monachijska zgromadziła tym razem około pięciuset liderów politycznych, gospodarczych i wojskowych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Źródło: dziennik.pl

Read more: http://www.pch24.pl/amerykanie-podziela-miliard-dolarow-pomiedzy-panstwa-trojmorza-,74023,i.html#ixzz6E4lNHGzf

Get involved!

Comments

No comments yet