466 milionów złotych na przewozy regionalne na Podkarpaciu

W Urzędzie Marszałkowskim podpisano dziś umowę na przewozy na następnych 5 lat. Będzie je realizować spółka POLREGIO. Umowa ma wartość 466 milionów złotych i zakłada uruchomienie Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

W ubiegłym roku z przewozów regionalnych skorzystało ponad 3 mln pasażerów. Ich liczba rośnie, co jest efektem wielkiej modernizacji podkarpackich kolei. W Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie podpisana została kolejna ważna dla rozwoju transportu kolejowego umowa. Miliony złotych dla milionów pasażerów na Podkarpaciu. Chodzi o pięcioletnią umowę ze spółką POLREGIO na przewozy kolejowe. To 466 mln zł, z czego 322 mln na przewozy regionalne, zaś 143 na przewozy w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Jak mówił marszałek województwa Władysław Ortyl, ma to przyciągnąć kolejne 2 miliony pasażerów.

– Układ komunikacji na kierunku Przemyśl, Dębica, Jasło, Kolbuszowa i Tarnobrzeg to najbardziej obłożone dzisiaj miejsca i tam ta Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna trafia w pierwszej kolejności.

Łącznie podpisana umowa zakłada wykonanie ponad 20 mln tzw. pociągokilometrów.

Artur Martyniuk, dyrektor handlowy Spółki POLREGIO – Obiecujemy przede wszystkim wysoką jakość świadczonych usług, jesteśmy też nastawieni na konstruktywny feedback ze strony panów marszałków. Zależy nam na ulepszana jakości, na zwiększaniu pracy przewozowej, na zwiększaniu częstotliwości połączeń.

Kontynuowane będą między innymi kursy do słowackich Medzilaborców. W ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej powstanie też nowa linia kolejowa do Jasionki. Ma być gotowa za 2 lata. Wcześniej na podkarpackie tory wyjedzie 10 nowych szynobusów.

Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego – 8 będzie elektrycznych, 2 spalinowe będą obsługiwały trasy na południu, gdzie jeszcze nie ma elektryfikacji.

Pierwsze dwa pojazdy – zamówione w polskiej firmie Newag – samorząd województwa otrzyma już we wrześniu. W ten sposób na podkarpackiej kolei zmienia się tabor, zmieniają się dworce i rozkłady jazdy. Tylko jedna rzecz pozostaje niezmienna – ogłoszenia przez megafony wciąż są niezrozumiałe.

  • Źródło: TVP3 Rzeszów – Aktualności

Dodaj komentarz