Zachowało się więcej w archiwach TVP niż sądzimy

W piątek 30 września o godz. 21.00 na antenie TVP3 Warszawa będzie można zobaczy pierwszy odcinek programu Rafała Dudkiewicza „Zakazane, prześladowane…”. W ramach tego cyklu TVP3 zamierza prezentować filmy dokumentalne i archiwalne audycje telewizyjne, które z rozmaitych przyczyn nie były albo w ogóle emitowane w TV, albo przez lata twierdzono, że ich już nie ma w zasobach archiwalnych, bo zostały skasowane.

W premierowym odcinku Rafał Dudkiewicz będzie rozmawiał z Pawłem Nowackim autorem filmu dokumentalnego „Media III RP”. Ten film od wielu lat nie może doczekać się na swoją telewizyjną premierę. Bardzo wąskiej publiczności jest znany wyłącznie z tzw. reżyserskich pokazów. Zmienia się władza, zmieniają się ekipy, które zarządzają TVP, ale decyzji o tym żeby nareszcie pokazać ten film wciąż nie ma.

Podobnych przykładów jest oczywiście więcej i spróbujemy wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje. Po raz pierwszy pokazane zostaną również te filmy. Będziemy rozmawiali z twórcami takich dokumentów i postaramy się rozwikłać splot wszystkich okoliczności, które przez lata sprawiają, że są to dzieła nieznane. Przypomnimy też archiwalne audycje telewizyjne jak np. konferencje prasowe Jerzego Urbana, do których dostęp był dotychczas niemożliwy. Zwykle odpowiadano, że tych zapisów już nie ma w zasobach, bo zostały skasowane. Udało nam się odnaleźć część z nich i po latach będzie je można obejrzeć na naszej antenie.