Tadeusz Kościuszko

W dniu 15 października mija 200 rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki. Zmarł  w miejscowości Solur w Szwajcarii dnia 15 października 1817r. W dniach 22 – 23 czerwca 1818r. odbył się Jego pogrzeb na Wawelu. 

Tadeusz Bonawentura Kościuszko urodził się  dnia 4 lutego 1746 r. w folwarku Mereczowszczyzna, oddalonym o ok. 3 km od miasteczka Kosów Poleski.

Folwark ten, tytułem zastawu, objął  w 1733 r. jego ojciec. Siedzibą Kościuszków był skromny dworek modrzewiowy, usytuowany nad stawem i otoczony malowniczym starodrzewem. Tadeusz  był czwartym dzieckiem miecznika brzeskiego Ludwika i jego żony Tekli z Ratomskich.  

Przyszły bohater narodowy mieszkał w dworku wraz z rodzicami w latach 1746 – 1755 oraz jedynie z matką w latach 1760 – 1764. Dwór Kościuszków spalili partyzanci radzieccy w 1942r. Staraniem i kosztem Polonii amerykańskiej został starannie zrekonstruowany i obecnie pełni rolę muzeum. Jest ono odwiedzane przez liczne wycieczki naszych rodaków z całego świata oraz Białorusinów. Znajduje się w nim sporo ciekawych eksponatów. Podczas rekonstrukcji dworku odnaleziono w ziemi kilkadziesiąt drobiazgów oraz odkryto oryginalnie zachowaną piwnicę. Znaleziska są eksponowane w  gablotach muzeum. 

Tablica na ścianie Dworu
Gdy stojąc przed wejściem do dworku rzucimy okiem w lewo, ujrzymy wzniesienie, a na nim widoczną fasadę odbudowanego niedawno pałacu Pusłowskich. Pałac ów spłonął w tym samym czasie co dwór Kościuszków.

Pałac Pusłowskich
 W nieodległym miasteczku Kosów Poleski, znajduje się świątynia katolicka. Jest to kościół pod wezwaniem Przenajświętszej Trójcy, zbudowany w 1878 r., na miejscu starszej świątyni drewnianej.  Tutaj  w 1746 r. ochrzczono Tadeusza Kościuszkę.

Kosów Poleski - kościół

Pamiątką tego wydarzenia jest kamienna misa chrzcielna, która była świadkiem chrztu oraz tablica informująca o tym wydarzeniu, wmurowana w lewą ścianę wnętrza kościoła.

Chrzcielnica

Byłem tam kilkakrotnie, zawsze w zacnym towarzystwie i za każdym razem ulegałem wzruszeniu.

      Maurycy Frąckowiak

 

 

Na zdjęciach powyżej wnętrza dworku Tadeusza Kościuszki.