W dniu 15 października mija 200 rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki. Zmarł w miejscowości Solur w Szwajcarii dnia 15 października 1817r. W dniach 22 – 23 czerwca 1818r. odbył się Jego pogrzeb na Wawelu.
Tadeusz Bonawentura Kościuszko urodził się dnia 4 lutego 1746 r. w folwarku Mereczowszczyzna, oddalonym o ok. 3 km od miasteczka Kosów Poleski.
Folwark ten, tytułem zastawu, objął w 1733 r. jego ojciec. Siedzibą Kościuszków był skromny dworek modrzewiowy, usytuowany nad stawem i otoczony malowniczym starodrzewem. Tadeusz był czwartym dzieckiem miecznika brzeskiego Ludwika i jego żony Tekli z Ratomskich.
Przyszły bohater narodowy mieszkał w dworku wraz z rodzicami w latach 1746 – 1755 oraz jedynie z matką w latach 1760 – 1764. Dwór Kościuszków spalili partyzanci radzieccy w 1942r. Staraniem i kosztem Polonii amerykańskiej został starannie zrekonstruowany i obecnie pełni rolę muzeum. Jest ono odwiedzane przez liczne wycieczki naszych rodaków z całego świata oraz Białorusinów. Znajduje się w nim sporo ciekawych eksponatów. Podczas rekonstrukcji dworku odnaleziono w ziemi kilkadziesiąt drobiazgów oraz odkryto oryginalnie zachowaną piwnicę. Znaleziska są eksponowane w gablotach muzeum.
Gdy stojąc przed wejściem do dworku rzucimy okiem w lewo, ujrzymy wzniesienie, a na nim widoczną fasadę odbudowanego niedawno pałacu Pusłowskich. Pałac ów spłonął w tym samym czasie co dwór Kościuszków.
W nieodległym miasteczku Kosów Poleski, znajduje się świątynia katolicka. Jest to kościół pod wezwaniem Przenajświętszej Trójcy, zbudowany w 1878 r., na miejscu starszej świątyni drewnianej. Tutaj w 1746 r. ochrzczono Tadeusza Kościuszkę.
Pamiątką tego wydarzenia jest kamienna misa chrzcielna, która była świadkiem chrztu oraz tablica informująca o tym wydarzeniu, wmurowana w lewą ścianę wnętrza kościoła.
Byłem tam kilkakrotnie, zawsze w zacnym towarzystwie i za każdym razem ulegałem wzruszeniu.
Maurycy Frąckowiak
Na zdjęciach powyżej wnętrza dworku Tadeusza Kościuszki.