Michalkiewicza analiza geopolityczna

Na zeszłotygodniowym spotkaniu ze Stanisławem Michalkiewiczem, autorem m.in. książki „Teoria spiskowa”, zadaliśmy pytanie o sens ogłoszenia przez Polskę neutrolności, którą to tezę pracowicie lansuje pan Grzegorz Braun.

Michalkiewicz jednoznacznie odrzucił takie postulaty, wskazując, że o neutralności jakiegoś państwa decyduję jego najbliżsi sąsiedzi, którzy musieliby między sobą zaakceptować taki status, co w naszym położeniu geograficznym i politycznym jest obecnie całkowicie wkluczone.

Opinia ta koresponduje z analizą dra Targalskiego, który neutralność łączy z obronnym potencjałem militarnym, który musiałby równoważyć połączony potencjał rosyjski i niemiecki, aby swoją ewentualną neutralność Polska była w stanie obronić.

Wychodzi więc na to, że Grzegorz Braun oprócz błędów w krótkoterminowych prognozach (chodzi o jego katastroficzne, i jak już wiemy bezpodstawne, przepowiednie dotyczące marszu Krucjaty Różańcowej w Warszawie w dniu 7. maja), nie zna się również na analizach geopolitycznych.

EB