Kom. Wyb. Grzegorza Brauna zaskarżył uchwałę PKW do Sądu Najwyższego – 30% albo L

http://www.fronda.pl/a/grzgorz-braun-zaskarzyl-uchwale-pkw-do-sadu-najwyzszego,121911.html

Grzegorz Braun występuje kolejny raz w sprawie komitetu wyborczego Aleksandry Dulkiewicz. Tym razem zaskarża uchwałę PKW do Sądu Najwyższego.

W poniedziałk Braun złożył zawiadomienie do PKW w sprawie złamania prawa przez Komitet Wyborczy ,,Wszystko Dla Gdańska”. Jego nazwa brzmi tak samo, jak nazwa stowarzyszenia, z którego ramienia startuje Dulkiewicz. Tego zabrania kodeks wyborczy.

Państwowa Komisja Wyborcza rozpatrzyła skargę Brauna i uznała, że komitet Dulkiewicz musi zmienić nazwę. Uchwała PKW w tej sprawie nie znalazła jednak uznania Brauna. Jak argumentuje reżyser, PKW pozwoliła na uznanie za ważne podpisów poparcia, które zebrano pod dawną, nielegalną nazwą komitetu.

W efekcie pełnomocnik Brauna, Włodzimierz Skalik, złożył skargę do Sądu Najwyższego. Według Brauna uchwała PKW jest niezgodna z prawem, bo nie można akceptować podpisów zebranych pod dawną nazwą komitetu Dulkiewicz.

Wobec tego nie można wykonać uchwały PKW w sprawie nazwy. Jak powiedział mec. Stefan Hambura, który reprezentuje komitet Brauna, ,,wniesienie skargi wstrzymuje wykonanie uchwały PKW w zakresie, którego dotyczy skarga”.

,,Podpisy zbierane na całkiem inny komitet mają być zaliczone w poczet wymaganej do zatwierdzenia przez kandydata dokumentacji, kiedy będzie tę dokumentację składał nowy komitet, pod nowa nazwą. Ta decyzja nie ma precedensu i podstawy w prawie polskim. To jest wynalazek PKW” – powiedział z kolei sam Grzegorz Braun.

Wybory w Gdańsku odbędą się w niedzielę 3. marca. Oprócz Grzegorza Brauna i Aleksandry Dulkiewicz o urząd ubiegają się także Piotr Walentynowicz, Andrzej Kania oraz Marek Skiba.

bb/interia.pl