„Gmina ma obowiązek zapewnić mieszkańcom transport publiczny. Po to płacimy podatki!” – mieszkańcy lubuskich gmin domagają się rozwiązania problemów komunikacyjnych

Prywatna firma przewozowa zlikwidowała nierentowne niedzielne połączenia z Kożuchowa do odległej o ok. 30 kilometrów Zielonej Góry. Oburzeni mieszkańcy próbowali zainteresować lokalny samorząd swoim problemem, ale nie spotkali się z przychylnością władzy w tej sprawie. Burmistrza nie interesują komunikacyjne problemy gminnej ludności ponieważ to nie gmina jest organizatorem linii komunikacyjnej, a prywatny przewoźnik nie ma obowiązku pytać ani nawet powiadamiać o planach reorganizacyjnych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Ale wykazał się dobrą wolą i zaproponował mieszkańcom aby korzystali z codziennie kursujących  autobusów pospiesznych Jelenia Góra – Koszalin oraz Szprotawa – Zielona Góra. Zapomniał tylko o pewnej drobnej przeszkodzie – pospieszny w wioskach się nie zatrzymuje, a bus kursuje tylko co drugi dzień i często jest tak przeładowany, że i w Kożuchowie się nie zatrzymuje.


Podobne problemy komunikacyjne mają na północy województwa mieszkańcy Sosen, miejscowości położonej w gminie Witnica, niedaleko Gorzowa. Przez dwa lata po długoletnich walkach o połączenie komunikacyjne z Gorzowem, działała linia autobusowa zaspokajająca potrzeby mieszkańców. Niestety od tego roku autobus do Gorzowa kursuje tylko w dni robocze, ale najdziwniejsze jest to, że autobus powrotny z Gorzowa do Sosen przez wszystkie dni w tygodniu. Dodatkowo podróż autobusem do oddalonego o ok. 20 kilometrów Gorzowa trwa ponad godzinę. Władze gminy Witnica postawiły na oszczędności. Zlikwidowane zostały najmniej wykorzystywane połączenia aby zredukować wydatki z budżetu gminy, które na ten cel wynosiły aż 30 tys. zł rocznie. W tym przypadku jednak samorząd nie wyklucza przywrócenia połączeń w soboty, niedziele i święta. Petycja z podpisami dużej liczby osób, które zadeklarują korzystanie z połączeń w dni wolne od pracy załatwi sprawę.
Więcej na TVP3 GORZÓW WLKP.
https://gorzow.tvp.pl/46175959/brak-polaczen-do-miasta-mieszkancy-sa-odcieci-od-swiata

Na podstawie gazetalubuska.pl,  gorzow.tvp.pl

Obraz z pixabay.com

Dodaj komentarz