„Gmina ma obowiązek zapewnić mieszkańcom transport publiczny. Po to płacimy podatki!” – mieszkańcy lubuskich gmin domagają się rozwiązania problemów komunikacyjnych

Prywatna firma przewozowa zlikwidowała nierentowne niedzielne połączenia z Kożuchowa do odległej o ok. 30 kilometrów Zielonej Góry. Oburzeni mieszkańcy próbowali zainteresować lokalny samorząd swoim problemem, ale nie spotkali się z przychylnością władzy w tej sprawie. Burmistrza nie interesują komunikacyjne problemy gminnej ludności ponieważ to nie gmina jest organizatorem linii komunikacyjnej, a prywatny przewoźnik nie ma obowiązku pytać ani nawet powiadamiać o planach reorganizacyjnych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Ale wykazał się dobrą wolą i zaproponował mieszkańcom aby korzystali z codziennie kursujących  autobusów pospiesznych Jelenia Góra – Koszalin oraz Szprotawa – Zielona Góra. Zapomniał tylko o pewnej drobnej przeszkodzie – pospieszny w wioskach się nie zatrzymuje, a bus kursuje tylko co drugi dzień i często jest tak przeładowany, że i w Kożuchowie się nie zatrzymuje. Z listu mieszkańców do władz gminy w tej sprawie „Gmina ma obowiązek zapewnić mieszkańcom transport publiczny. Po to płacimy podatki! Te autobusy, o których pisze pan burmistrz Jagasek, jeżdżą o tej samej godzinie 9.40, z tym, że bus z Koszalina jest pospieszny i kursuje co drugi dzień. Często jest przepełniony i w Kożuchowie się nie zatrzymuje. Jak mają mieszkańcy dojechać na wioski?”.Ciekawie podsumował całą sprawę właściciel firmy przewozowej, który zawieszeniem niedzielnych połączeń wywołał bunt społeczny. „Nie ma kogo wozić. Ludzie chcą, żeby jeździć, ale nie chcą korzystać”.
Podobne problemy komunikacyjne mają na północy województwa mieszkańcy Sosen, miejscowości położonej w gminie Witnica, niedaleko Gorzowa. Przez dwa lata po długoletnich walkach o połączenie komunikacyjne z Gorzowem, działała linia autobusowa zaspokajająca potrzeby mieszkańców. Niestety od tego roku autobus do Gorzowa kursuje tylko w dni robocze, ale najdziwniejsze jest to, że autobus powrotny z Gorzowa do Sosen przez wszystkie dni w tygodniu. Dodatkowo podróż autobusem do oddalonego o ok. 20 kilometrów Gorzowa trwa ponad godzinę. Władze gminy Witnica postawiły na oszczędności. Zlikwidowane zostały najmniej wykorzystywane połączenia aby zredukować wydatki z budżetu gminy, które na ten cel wynosiły aż 30 tys. zł rocznie. W tym przypadku jednak samorząd nie wyklucza przywrócenia połączeń w soboty, niedziele i święta. Petycja z podpisami dużej liczby osób, które zadeklarują korzystanie z połączeń w dni wolne od pracy załatwi sprawę.
Więcej na TVP3 GORZÓW WLKP.
https://gorzow.tvp.pl/46175959/brak-polaczen-do-miasta-mieszkancy-sa-odcieci-od-swiata

Na podstawie gazetalubuska.pl,  gorzow.tvp.pl

Obraz z pixabay.com

Get involved!

Comments

No comments yet