Festiwal Okno objął patronatem Wice-Premier Mateusz Morawiecki

Szanowni Państwo,

przed nami V  Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO”. Przypomnijmy,  idea Festiwalu zrodziła się w czasie należącym chyba do najsmutniejszych i najtragiczniejszych okresów w naszej powojennej historii, w którym myśl, czyn i pamięć patriotyczna i w ogóle jakikolwiek przejaw aktywności społecznej niezależnej od narracji lewicowo-liberalnej miały być zepchnięte z głównej sceny publicznej gdzieś na margines naszego życia wspólnotowego i stać się stygmatem naszej klęski dziejowej i ideowej. Stad nie był przypadkiem, lecz znakiem czasu fakt, ze dwie pierwsze edycje Festiwalu mogły odbyć się dzięki serdecznej gościnie miasta Ełk i patronatu Wielce Czcigodnego Pasterza Kościoła Ełckiego, Księdza Biskupa Edwarda Mazura, by w następnych dwóch latach korzystać z gościny włodarzy miasta Pszczyny.

W tym roku odbędzie się nasz Festiwal w Warszawie, w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Od początku istnienia naszego projektu nie stawialiśmy twórcom żadnych ograniczeń formalnych i tematycznych. Dlatego też pokazujemy zarówno dzieła filmowców-amatorów jak profesjonalistów. Jeśli w filmach dotychczas pokazywanych na Festiwalu dominowała tematyka patriotyczna, to należy ten fenomen odczytywać również jako signum temporis, a nie jako  wyłącznie możliwą wykładnie „niezależności” zawartej w nazwie naszej festiwalowej inicjatywy. Tak szeroka formuła sprawia, ze zgłaszają się do nas autorzy ze wszystkich zakątków Polski i z zagranicy.

Wielką radość sprawiła nam pozytywna odpowiedz Pana Mateusza Morawieckiego, Wice-Premiera   obecnego Rządu na prośbę o honorowy patronat naszej festiwalowej inicjatywy. Jesteśmy wielce wdzięczni za udzielenie nam swojej protekcji portalom internetowym  „wPolityce.pl”, „wNas.pl”, „niezalezna.pl”, tygodnikom opinii „wSieci”, „Gazecie Polskiej”, „Najwyższemu Czasowi”, katolickiemu miesięcznikowi „Moja Rodzina”, miesięcznikowi „WPIS”, rozgłośni radiowej  „Radio Wnet”,  telewizji TVP info,  TVP3 WARSZAWA, telewizjaolsztyn oraz warszawskiemu oddziałowi Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Fundacji Solidarności Dziennikarskiej.

Z dużym smutkiem odnotowujemy, ze Polskie Radio nie udzieliło nam medialnego wsparcia. Nie tracimy jednak nadziei, że i w Polskim Radiu niebawem zawita Dobra Zmiana i będziemy się cieszyć patronatem i tej rozgłośni  publicznej. Droga, na której rysuje się kształt duszy polskiej, jest długa, tak jak czas, który wyjaśnia wszystko. Dlatego wsparcie każdego na tej drodze jest tak ważne nie tylko dla nas, organizatorów Festiwalu, ale i dla naszej całej wspólnoty narodowej.

Za udzielone i udzielane dotychczas wsparcie jeszcze raz wszystkim dziękujemy i nie tracimy nadziei na patronat innych instytucji, nie tylko medialnych, które ze swej istoty maja charakter misyjny i wspólnototwórczy

Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO” odbędzie się w dniach 8-9 października przy  ulicy Foksal 3/5 w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie. Festiwal rozpocznie się 8 października o godzinie 16:00.

Dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego „OKNO”

Wioletta Machniewska