Co z obietnicą wyborczą dotyczącą nielegalnych kredytów we frankach? – 30% albo L

http://wgospodarce.pl/informacje/27307-janusz-szewczak-o-oczekiwaniu-na-ustawe-frankowa

Janusz Szewczak o oczekiwaniu na ustawę frankową

opublikowano: 5 lipca 2016 roku, 8:51 | autor: Zespół wGospodarce.pl | kategorie: Finanse | tagi: afera, AFERA FRANKOWA, CHF, frank szwajcarski, frankowicze, gospodarka, waluty

 

Kwestia ustawy frankowej została już dawno rozwiązana m.in. w takich krajach, jak Chorwacja, Węgry czy Austria. Polska wciąż czeka na projekt ustawy w tym zakresie, który ma zostać przekazany przez Kancelarię Prezydenta.

– Do tej pory mieliśmy do czynienia jedynie z zarysem i opiniami na ten temat – powiedział Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych – zobaczymy jaki będzie kształt prezydenckiego projektu ustawy frankowej. Przypominam, że w Sejmie jest już jedna propozycja w tym zakresie, którą zgłosiło ugrupowanie Kukiz ‘15. Bez wątpienia Prezydentowi należy się pochwała za to, że zdecydował się podjąć temat frankowiczów i dotrzymał danego słowa. Pytanie na ile będzie on możliwy do wprowadzenia i satysfakcjonujący dla całego środowiska kredytobiorców, jak i banków? Być może pojawią się nowe projekty, jednak zapewne nastąpi to dopiero na przełomie września i października.

Chciałbym przy tej okazji przypomnieć, że w ostatnim czasie miały miejsce dwa bardzo ważne – z punktu widzenia frankowiczów oraz banków – wydarzenia. Pierwszym z nich jest wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, który uznał kredyt jednego z kredytobiorców za złotówkowy, a nie frankowy. Drugie to raport Rzecznika Finansowego, który podważa legalność klauzul indeksacyjnych denominacyjnych, kwestionując rozumienie umów frankowych, jako kredytów w ujęciu polskiego prawa bankowego – dodaje Szewczak.

eNewsroom.pl/ as/