Prezydent Miasta Torunia. Jeszcze o Collegium Medicum i bydgoskim lotnisku

Po 16 latach działania w strukturze UMK Collegium Medicum jest daleko silniejszą i dużo lepiej wyposażoną placówką edukacyjną niż było w 2004 r., zaś akcje Torunia w budgoskim lotnisku to zaledwie 0,0344%, stąd niewielki wpływ na sytuację spółki. O tym m.in. pisze prezydent Torunia Michał Zaleski w poniższym wyjaśnieniu do „Rzeczpospolitej”.

Bogusław Chrabota
Redaktor Naczelny „Rzeczpospolitej”
Warszawa

Wyjaśnienie do wywiadu z prezydentem Bydgoszczy autorstwa Janiny Blikowskiej pt. „Nie planujemy nowych zadań” opublikowanego w „Rzeczpospolitej” 23 listopada 2020 roku:

„Jakkolwiek prezydent Rafał Bruski nie sformułuje wyjaśnień w sprawie swojej interwencji odnośnie utworzenia Uniwersytetu Medycznego, skierowanej do posła Tomasza Latosa, nadal jest i będzie to próba osłabienia jednego z najlepszych uniwersytetów w kraju, jednej z nielicznych uczelni badawczych w Polsce – Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którego Collegium Medicum od równo 16 lat (od 24.11.2004 r.) jest integralną częścią, faktycznie, nie formalnie – jak twierdzi włodarz Bydgoszczy.

Dziś słyszymy, że to połączenie było błędem… Trzeba przypomnieć, jak małą i słabą uczelnią była bydgoska Akademia Medyczna w 2004 roku i jak silne jest obecnie Collegium Medicum. W 2004 roku w Bydgoszczy funkcjonował jeden szpital uniwersytecki, obecnie, dzięki obecności w UMK, działają tam dwie tego typu placówki. Zwiększyła się liczba studentów, wzrosła także liczba pracowników – z 993 osób w 2004 roku do prawie 1,5 tys. Wartość aktywów, czyli majątku Akademii Medycznej w 2004 roku szacowano na 152 mln złotych, obecnie Collegium Medicum dysponuje aktywami o wartości 455 mln złotych (stan na rok 2019). Przychody CM UMK (wcześniej Akademii Medycznej) wzrosły z poziomu 44 mln zł za rok 2004, do 178 mln zł za rok 2019.

Natomiast w nawiązaniu do zarzutu, że miasto Toruń wycofało swoje wsparcie dla bydgoskiego lotniska informuję, jedynie, że Spółka Port Lotniczy Bydgoszcz SA posiada 13 akcjonairuszy. Trzech głównych skupia 99,3% akcji. Są to Województwo Kujawsko – Pomorskie 72% akcji, Miasto Bydgoszcz 23% akcji, PP Porty Lotnicze SA – 4,3% akcji. Miasto Toruń posiada 0,0344% akcji. I na takim poziomie ponosimy odpowiedzialność za losy spółki.”

Prezydent Miasta Torunia
Michał Zaleski

źródło: komunikat UM Toruń; https://www.torun.pl/pl/jeszcze-o-collegium-medicum-i-bydgoskim-lotnisku

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.