Ponad 185 tysięcy przedsiębiorstw zarejestrowanych jest w województwie lubelskim. Duża część to małe i średnie podmioty, które chcą się rozwijać, ale często brak im na to funduszy. Właśnie dla nich powstało Centrum Obsługi Przedsiębiorców w Lublinie, którego założycielem jest Agencja Rozwoju Przemysłu.
Centrum Obsługi Przedsiębiorców działa w Lublinie od 5 marca. Można tu zapoznać się z ofertą pożyczkową, leasingową, faktoringową oraz możliwościami uzyskania wsparcia eksportu.
– Centrum powstało, żeby lokalnie móc wspierać przedsiębiorców w rozwoju firm. Jesteśmy tu, żeby na co dzień spotykać się, rozmawiać i udzielać najlepszej formy wsparcia – wyjaśnia Beata Janczak, dyrektor Centrum. – Biuro dedykowane jest dla małych i średnich przedsiębiorstw, ale jesteśmy w stanie zaoferować propozycje rozwoju dla każdej firmy – zastrzega Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencja Rozwoju Przemysłu.
Oferta Agencji budzi zainteresowanie przedsiębiorców. Jeszcze przed oficjalną inauguracją do biura wpłynęły trzy wnioski o pożyczkę. Eksperci są w trakcie ich opiniowania i wstępnej analizy. Rozpatrywanie dokumentów zwykle trwa około jednego do dwóch tygodni.
– Cała filozofia naszego działania, utworzenie w ramach całego państwa jednej wielkiej strefy inwestycyjnej, skierowana jest nie na wsparcie inwestycji zagranicznych, jak to było do niedawna, ale na wsparcie małych i średnich przedsiębiorców. To są instrumenty, które mają służyć naszym lokalnym firmom. To do nich rząd kieruje największą ofertę – mówi sekretarz stanu.
Na koniec ubiegłego roku portfel pożyczkowy ARP wyniósł 1,162 mld zł. Wzrósł o 8,1 proc. w stosunku do roku poprzedniego, a liczba obsługiwanych pożyczek wzrosła o 28,4 proc. Aktualnie Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. prowadzi rozmowy w sprawie 71 pożyczek na łączną kwotę 429 mln zł. Jest to efekt pracy czterech otwartych w ubiegłym roku Centrów Obsługi Przedsiębiorców.
Drugi filar działania Centrów stanowi oferta leasingowa i faktoringu. ARP Leasing udostępnia przedsiębiorcom specjalistyczne wyposażenie, maszyny i urządzenia, czyli przedmioty, które instytucje bankowe i instytucje z nimi powiązane zaliczają do problematycznych oraz trudnych do uzyskania w leasingu. Od niedawna ARP oferuje także usługę faktoringu dla MSP, którym funkcjonowanie i rozwój utrudniają problemy płynnościowe i trudności z dostępem do zewnętrznego finansowania.
Trzeci obszar, to działalność proeksportowa, prowadzona przez International Desk. Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani eksportem swoich towarów znajdą w COP informacje na temat instrumentów wspierających eksport, które są aktualnie dostępne w ramach kompetencji Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.
Centrum Obsługi Przedsiębiorców działa na parterze biurowca przy ul. Spokojnej 2 w Lublinie.
Za: Nowiny24