Przetrwała pamięć o Żołnierzach Wyklętych

We wtorek, 1 marca w Siedlach przy pomniku żołnierzy 5 i 6 Brygady Wileńskiej, walczących w latach powojennych z komunistycznym zniewoleniem pod dowództwem mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i kpt. Władysława Łukasiuka „Młota” odbyły się uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele garnizonowym, którą koncelebrował kapelan garnizonu siedleckiego ks. płk. Andrzej Dziwulski.

Po Mszy św. zebrani uczestnicy udali się na Skwer Wileński w celu oddania hołdu „Niezłomnym”. Główne uroczystości odbyły się pod pomnikiem Żołnierzy 5 i 6 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. Wzięli w nich udział m.in. senator RP Waldemar Kraska (PiS), posłanka Anna Maria Siarkowska (Kukiz’15). Władze miasta Siedlec reprezentował prezydent Wojciech Kudelski, jego zastępca Jarosław Głowacki i przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka. Na miejsce przybyły także poczty sztandarowe (ok.30 sztandarów) siedleckich szkół, organizacji społecznych i kombatanckich. Wśród nich znalazła się również delegacja zarządu i członków siedleckiego oddziału Stowarzyszenia Ruch Kontroli Wyborów Ruch Kontroli Władzy, która oddała hołd „Niezłomnym”, złożyła kwiaty i zapaliła znicz pamięci.

Program obchodów pamięci Żołnierzy Wyklętych zawierał: odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, część recytatorsko-wokalną poświęconą między innymi pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego, przemowę władz miasta, apel pamięci, oddanie salwy honorowej oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Wiceprezydent Siedlec Jarosław Głowacki zaprezentował życiorys jednego z „Niezłomnych” por. Zdzisława Brońskiego, pseudonim „Uskok”, który jako „Żołnierz Wyklęty” walczył i zginął na Lubelszczyźnie. Dzisiaj wróciła pamięć o tych, których już nie ma………

Nad tegorocznymi obchodami ku czci Żołnierzy Wyklętych Patronat Narodowy sprawował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.