Jolanta Mamej

Prowadziła sprawę przeciwko dziennikarzowi Sumlińskiemu, następnie uniewinnionemu

Na początku 2013 r. Sumliński został wezwany do prokuratury w Warszawie, gdzie został przesłuchany przez prokurator Jolantę Mamej, która miała poważne kłopoty i była zawieszona. Podczas przesłuchania zależało jej, aby Sumliński przejrzał dokumenty mające mieć związek z Aneksem do Raportu o WSI, a które to dokumenty miały być zabezpieczone podczas rewizji w domu Sumlińskiego. Kiedy świadek poprosił o kawałek folii, bo nie chciał zostawić na tych dokumentach swoich odcisków palców, prokurator się z tego wycofała.

31 maja 2011 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli nakazał prokuraturze kontynuowanie śledztwa w sprawie  podejrzenia popełnienia przestępstwa przez prokuratorów Jolantę Mamej i Andrzeja Michalskiego, a także wiceszefa ABW Jacka Mąki,wiceszefa ABW.

sędzia Piotr Gączarek stwierdził, że standardy jakie przyjęli prokuratorzy Jolanta Mamej i Andrzej Michalski są znane w niektórych krajach za wschodnią granicą. Sędzia używał określeń „porażające, szokujące, wstrząsające”, i stwierdził, że podobne nie jest dopuszczalne w cywilizowanym świecie. Orzekł ponadto, że w tej sprawie wiele przemawia za tym, że to nie ABW wykonywała swoje zadania na zlecenie prokuratury, tak jak być powinno, lecz prokuratorzy działali na zlecenie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Już w 2004 roku prok. Robert Skawiński chciał postawić zarzuty mordercy Krzysztofa Olewnika. Uprowadzony mężczyzna wtedy jeszcze żył. Decyzję o aresztowaniu Sławomira Kościuka, zablokowali przełożeni. Polecenie służbowe w tej sprawie wydała Alina Janczarska, ówczesna Prokurator Okręgowa w Warszawie.

Jolanta Mamej, wtedy – kierowniczka działu w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie – namawiała Skawińskiego, aby odstąpił od stawiania zarzutów S. Kościukowi.