Rozpoczęła się akcja edukacyjna „Światełko dla Czerwca ’56”. Jej celem jest pielęgnowanie pamięci o osobach związanych z historią poznańskiego powstania. Tegoroczną edycję zainaugurowano przy grobie prof. Jana Sandorskiego, który znajduje się na cmentarzu parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej na Naramowicach.
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa tegoroczna akcja ma zupełnie inny charakter. Inauguracja była symboliczna, bez udziału szkół. Na miejscu obecni byli przedstawiciele Miasta Poznania, Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz rodziny Jana Sandorskiego.
Każdy, kto chce wziąć udział w akcji może zapalić znicz przy grobie znanego sobie uczestnika Poznańskiego Czerwca ’56. Można to zrobić przez cały listopad. Muzeum zachęca do wykonania pamiątkowej fotografii i przesłania jej na adres: czerwiec@wmn.poznan.pl.
Prof. Jan Sandorski urodził się w Poznaniu 28 stycznia 1940 roku. Był wybitnym znawcą prawa międzynarodowego, mocno zaangażowanym w życie społeczne Poznania oraz kraju. Specjalizował się także w zakresie prawa traktatów i praw człowieka.
Ważne miejsce w działalności profesora zajmowały zagadnienia związane z Poznańskim Czerwcem. Był członkiem zespołu redakcyjnego i jednym z autorów wydanej w 1981 roku publikacji „Poznański Czerwiec 1956” – podjął w niej tematykę procesów poznańskich. W roku 1991 został laureatem zbiorowej Nagrody Naukowej Miasta Poznania właśnie za tę publikację. Był także współautorem książki „Poznański Czerwiec w świadomości i historii”, oraz zamieszczonego w 2006 roku w „Kronice Miasta Poznania” artykułu „Wymiar sprawiedliwości PRL w 1956 roku na tle procesów uczestników Poznańskiego Czerwca”. Zmarł 28 grudnia 2018 roku w Poznaniu.
źródło: https://www.poznan.pl/mim/info/news/swiatelko-dla-czerwca-56,154763.html