Czy wizja przyjaznego miasta z bezpiecznymi ulicami i przestrzenią do wspólnego spędzania czasu jest osiągalna? Czy mogą w tym pomóc edukacja i wsparcie nowoczesnych technologii? Jaka jest rola mieszkańców w budowaniu bezpieczeństwa? Nad tymi zagadnieniami zastanawiają się w tym roku uczestnicy IV Forum Rozwoju Miast. Ze względu na aktualną sytuację, tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się online.
– Spotykamy się w specyficznych warunkach. Stan pandemii jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem i rodzi szereg pytań: Jak dalej rozwijać się będą miasta? Czy nasze życie wróci kiedyś do normy, czy nastąpią trwałe zmiany? Niewątpliwie kryzys jest też szansą i musimy ją wykorzystać. Nie mam żadnych wątpliwości, że należy nadal inwestować w transport zrównoważony – mówił podczas otwarcia Forum prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. – Życzę Państwu owocnych rozmów i ciekawych dyskusji. Żyjemy w czasach bardzo dynamicznych zmian związanych z cyfryzacją i rozwojem internetu. Pandemia podkręciła ich tempo jeszcze bardziej. Uważam, że w obecnych warunkach w szczególności należy słuchać, rozmawiać i dyskutować, aby wybierać najlepsze rozwiązania – dodał prezydent Poznania.
Tegoroczne Forum Rozwoju Miast to już czwarta edycja międzynarodowej konferencji, która jest miejscem wymiany doświadczeń i dobrych praktyk ekspertów z całej Europy. Prelegenci to praktycy, pasjonaci i aktywiści działający na rzecz budowania dobrych miast do życia. W tym roku zaproszenie do dyskusji przyjęli m.in. specjaliści z Wiednia, Tallina, Jyväskylä, Bilbao, Eindhoven, Amsterdamu, Berlina, Kopenhagi, Oslo, Bolonii i Londynu.
– Bardzo się cieszę, że pomimo zmiany terminu wydarzenia, które było spowodowane błędem w zapisie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z wystąpieniem stanu epidemii, możemy dzisiaj w tak licznym gronie uczestników spotkać się i przedyskutować kluczowe dla miast kwestie – mówiła Iwona Matuszczak – Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP.
Wątkiem przewodnim tegorocznego forum jest wizja miasta z bezpiecznymi ulicami i przestrzenią do wspólnego spędzania czasu, a także rola mieszkańców w budowaniu miast zdrowych, odpornych i integrujących lokalną społeczność.
– Podczas tegorocznej edycji forum zajmiemy się szeroko rozumianym pojęciem bezpieczeństwa w mieście oraz kompetencjami przyszłości, niezbędnymi do świadomego i efektywnego kreowania wspólnoty z wykorzystaniem wszechobecnych dziś nowych technologii. W takim kontekście temat bezpieczeństwa przestaje dotyczyć jedynie zagrożenia zdrowia i życia. Staje się podstawą budowania zaufania społecznego, które stwarza warunki do rozwoju, integracji oraz wymiany społecznej. Nasz zeszłoroczny gość – Charles Montgomery – tworząc wizję miasta szczęśliwego, zachęca do przyjęcia perspektywy ośmio- i osiemdziesięciolatka. Tylko patrzenie oczami osób o skrajnie różnych możliwościach i kompetencjach pozwoli nam zrozumieć ich potrzeby, oczekiwania i pragnienia. Jedynie umiejętność silnej empatii oraz świadome projektowanie rozwiązań pozwolą nam realizować wizję dobrego miejsca do życia – tłumaczyła Iwona Matuszczak – Szulc.
Ze względu na ograniczenia związane z Covid-19 spotkania z prelegentami odbywają się online. Środowe wykłady i spotkania były poświęcone zagadnieniu „Bezpieczne ulice”, natomiast w czwartek mówcy pochylą się nad tematem „Kompetencje XXI wieku”.
Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich. Wystarczy się zarejestrować. Na stronie Forum Rozwoju Miast dostępne są szczegółowy program i sylwetki prelegentów.
Organizatorami IV Forum Rozwoju Miast są: Miasto Poznań, Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Związek Miast Polskich.
źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/rozpoczelo-sie-iv-forum-rozwoju-miast,155156.html