Zakończyła się budowa osiedla powstającego przy ul. Okólnej w Toruniu. Obecnie trwa wykańczanie mieszkań, do których nabór ruszy już 6 września 2021 r.
Czterokondygnacyjne budynki powstały w 9 miesięcy, w trakcie których montowano je z wyprodukowanych w fabrykach ścian, stropów i klatek schodowych. Generalnym wykonawcą toruńskiej inwestycji jest firma Pekabex, która specjalizuje się w produkcji i montażu nowoczesnych prefabrykatów.
Obecnie generalny wykonawca jest w trakcie prac wykończeniowych wewnątrz mieszkań i rozpoczyna roboty związane z zagospodarowaniem przestrzeni wspólnych na osiedlu.
Nabór do mieszkań ruszy już 6 września i będzie składał się z dwóch etapów:
- Za pierwszy odpowiada samorząd, który sprawdzi, czy złożone przez kandydatów wnioski spełniają kryteria społeczne i nada im odpowiednią punktację zgodną z zapisami uchwały Rady Miasta Torunia – kliknij tutaj, aby przejść do strony z uchwałą.
- Za drugi etap odpowiada PFR Nieruchomości S. A. Spółka sprawdzi zdolność czynszową wnioskujących. Oznacza to, że najemcy zostaną zweryfikowani finansowo, czyli czy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto np. pensja z tytułu umowy o pracę, jak również dodatkowe dochody – takie jak świadczenie 500+, na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG Infomonitorze i Krajowym Rejestrze Długów.
– Wnioski może składać każda rodzina – jednoosobowa, wieloosobowa, z problemami zdrowotnymi, jak i bez nich. Warto zaznaczyć, że kryteria dochodowe nie są zamknięte – osoby, które zarabiają więcej niż przecięta rodzina, również taki wniosek mogą złożyć – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.– Zachęcam do zapoznania się z ofertą! 320 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus w Toruniu jest gotowych i czeka na przyszłych najemców.
Wnioski będzie można składać od 6 do 30 września za pośrednictwem strony internetowej www.torun.mdr.pl.
Na dodatkowe punkty w naborze będą mogły liczyć osoby, które spełniają określone poniżej kryteria:
- posiadanie przez najemcę wkładu oszczędnościowego gromadzonego na rachunku bankowym na cele mieszkaniowe, którego imienny dowód stanowi książeczka mieszkaniowa wystawiona do dnia 23 października 1990 r. – 2 pkt;
- w gospodarstwie domowym najemcy są dzieci – po 2 pkt na każde dziecko;
- w skład gospodarstwa domowego najemcy wchodzi osoba do 16 roku życia legitymująca się orzeczeniem o niepełnosprawności określonym w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573) – 5 pkt;
- w skład gospodarstwa domowego najemcy wchodzi osoba powyżej 16 roku życia legitymująca się orzeczeniem w zależności od stopnia niepełnosprawności określonym w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:
- znacznym – 5 pkt,
- umiarkowanym – 3 pkt,
- lekkim – 1 pkt;
- żadna osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego nie posiada tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w Toruniu lub pobliskiej miejscowości – 3 pkt;
- jeżeli osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego jest stroną umowy najmu lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy i zobowiąże się do rozwiązania umowy najmu i opróżnienia tego lokalu w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy najmu mieszkania przez najemcę – 5 pkt;
- najemca mieszka w budynku przeznaczonym do rozbiórki w związku z realizacją inwestycji gminnych – 3 pkt;
źródło: komunikat UM Toruń; https://www.torun.pl/pl/mieszkanie-plus-nabor-wnioskow